Medikų sąjūdis – socialdemokratams: ministerija ir ligonių kasos terorizuoja medikus ir pacientus

Medikų sąjūdis – socialdemokratams: ministerija ir ligonių kasos terorizuoja medikus ir pacientus

Antradienį susitikę su Lietuvos medikų sąjūdžio atstovais, socialdemokratai akcentuoja medikų įspėjimus dėl bręstančio „sprogimo“ sveikatos sektoriuje.

„Medikai aiškiai įvardijo: tai kas dabar vyksta – masiniai gydytojų išėjimai iš darbo, reformos sukeltas chaosas – visa tai lėmė valstybės institucijų neatsakingumas. Milžiniški Europos Sąjungos pinigai buvo skirti priartinti paslaugas prie paciento. Bet šiandien matome visiškai priešingą rezultatą: medicina, gydytojai tolsta nuo žmonių, sistema griaunama, „valoma“ rinka brangiai, daugeliui neįperkamai privačiai medicinai“, – pokalbį apibendrina socialdemokratų Seimo frakcijos seniūnė Orinta Leiputė.

Atsakydami į Seimo narių socialdemokratų Juliaus Sabatausko, Eugenijaus Sabučio ir Dovilės Šakalienės klausimus apie krizę sveikatos sistemoje, medikų sąjūdžio atstovai pažymėjo, kad sąlygas sveikatos sektoriuje Lietuvoje vienašališkai diktuoja ligonių kasos. Sistemą kamuoja „lėtinis deficitas“: tiek žmogiškųjų išteklių, – tragiškai trūksta gydytojų, slaugytojų – tiek finansų, tiek kompetencijų.

„Medikai sako: mums jau rauna stogą, mums bus ragas, mes numirsim darbe“, – kalbėjo medikų atstovai.

Anot gydytojų atstovų, dėl nežmoniškų krūvių gydytojams masiškai išeinant iš darbo, likusiesiems krūvis didėja ir sistema nebegali atsigauti, nes tampa nebepatraukli, netgi atgrasi jaunesniems medikams, kurie „nori ir gyventi, ne tik arti“.

Medikų atstovai atkreipė dėmesį, kad ministerija neturi patikimų skaičių apie etatus sistemoje, nes gydytojai ir slaugytojai dirba įvairiomis etato dalimis keliose vietose. Tais netiksliais ar iškreiptais skaičiais grindžiama visa reforma.

Medikų atstovai piktinosi, kad ligonių kasos ir ministerija kišasi į klinikinius procesus, vadovaudamosi grynai biurokratiniais argumentais, nesikonsultuodamos su gydytoju bendruomene. Jie ragino stiprinti medikų profesinę savivaldą ir profesinių draugijų vaidmenį.

Pasak medikų atstovų, jeigu kalbame apie milijonines gydymo įstaigų skolas, beprasmiška visus šunis karti ant gydymo įstaigų vadovų – turime konstatuoti, kad nesusitvarko pati valstybė.

Kalbėdami apie vykdomą sveikatos įstaigų tinklo reformą, medikų atstovai akcentavo, kad pirmiausia turėjo būti padarytas reformos poveikio vertinimas (prognozė), jeigu jau siekiama tikrų pokyčių. To reikalauja ir Europos Komisija. Bet nei aiškaus plano, nei poveikio vertinimo iki šiol nėra.

Ministerija padarė visus įmanomus reformos planavimo ir vykdymo pažeidimus, liūdnai konstatavo medikai.

Naujųjų sveikatos centrų steigimą medikų atstovai apibūdino kaip labai palankų tiems, kas suinteresuoti „sukti vartojimo pinigus“.

Jie taip pat griežtai kritikavo valdžios pažadus dėl pavėžėjimo paslaugų. Finansavimas šiam dalykui, jų žodžiais, niekinis.

„Siekiama nusiplauti rankas, nusikratyti atsakomybių – patys pasivėžėkite, patys gydykitės, patys slaugykitės“, – kalbėjo medikų atstovai.

Anot jų, nesusipratimas yra tai, kad pensijinis amžius ilginamas, o slaugos lovų skaičius mažinamas, slaugytojų nelieka.

Medikų atstovai paliudijo, kad jokio tikro dialogo tarp ministerijos ir medikų bendruomenės nebuvo ir nėra.

„Projektai pakabinami sistemoje, palaikomi, o po to atsiranda visai kitoks tekstas. O mes tik arbatos išgerti pakviečiami“, – pasakojo medikų atstovai.

Jie piktinosi, kad gydytojai, kurie nuoširdžiai nori suteikti visas įmanomas paslaugas pacientams, gali būti už tai baudžiami – mat esą nesilaiko „protokolo ir taisyklių“.

„Pacientų interesai neatstovaujami“, – konstatavo medikų atstovai.

Jų vertinimu, tokios šalys kaip Estija ir Lenkija paliko Lietuvą toli užpakalyje.

 

Close