Linas Jonauskas. Žmonės neturi būti baudžiami už buvimą gamtoje

Linas Jonauskas. Žmonės neturi būti baudžiami už buvimą gamtoje

Seimui, Vyriausybei ir Vidaus reikalų ministerijai pateikta peticija „Už teisę būti gamtoje!“. Ją vos per savaitę pasirašė beveik 10 000 žmonių, raginančių institucijas kuo greičiau sušvelninti judėjimo tarp savivaldybių apribojimą, kad gyventojai turėtų daugiau galimybių leisti laisvalaikį, sportuoti parkuose, pažintiniuose takuose ir žvejoti prie vandens telkinių, nutolusių nuo savivaldybės, kurioje jie gyvena.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė paskelbė, kad pirmadienį posėdyje Vyriausybė svarstys galimus judėjimo kontrolės atlaisvinimo variantus. Viliuosi, kad bus atsižvelgta į žmonių prašymą leisti judėjimą tarp savivaldybių tiems, kurie vyksta leisti laisvalaikį gamtoje, ir griežtų suvaržymų bus atsisakyta.

Šiandien taikomi apribojimai išties yra neadekvatūs. Šiuo metu daugybė žmonių, vykstančių pasivaikščioti į parkus, pažintinius takus policijos yra apgręžiami, o atsakingai, po vieną vaikštantys pajūriu, miškuose, žvejojantys prie ežerų yra „apdovanojami“ solidžiomis baudomis.

Įvairūs tyrimai rodo, kad pandemija ir visi karantino apribojimai labai paveikė žmonių psichologinę savijautą: fiksuojamas didėjantis nerimas, depresyvios mintys, kylanti savižudybių kreivė.

Ne visos savivaldybės turi miškus, vandens telkinius, prie kurių gyventojai galėtų leisti laisvalaikį. Kai kurie žmonės gyvena tarp dviejų savivaldybių ir susidaro tokia absurdiška situacija, kad net vaikštantys miške, esančiame prie namų, tačiau jau kitoje savivaldybėje, gali būti nubausti.

Norintys nevaržomai keliauti ir dabar sugalvoja daugybę neteisėtų būdų tai daryti: patikros punktuose pareigūnams pateikia netikras pažymas apie nekilnojamą turtą, o pastarieji neturi nei galimybių, nei laiko jų patikrinti.

Vienas iš svarstomų judėjimo ribojimo švelninimo variantų yra kontrolės palikimas tik savaitgaliais ir švenčių dienomis. Tačiau dirbantys žmonės tik savaitgalį gali išsiruošti į gamtą, todėl suvaržymų panaikinimas darbo dienomis neprisidės prie žmonių sveikatos gerinimo.

Buvimas gamtoje pandemijos laikotarpiu yra itin svarbus ne tik dėl fizinės, bet ir psichinės sveikatos.

Įvairūs tyrimai rodo, kad pandemija ir visi karantino apribojimai labai paveikė žmonių psichologinę savijautą: fiksuojamas didėjantis nerimas, depresyvios mintys, kylanti savižudybių kreivė. Priverstinis užsidarymas namuose lėmė ir išaugusį smurto artimoje aplinkoje atvejų skaičių.

Tuo tarpu buvimas gamtoje, sportas, fizinis aktyvumas teigiamai veikia kraujotaką, stiprina imuninę sistemą, padeda sumažinti su depresija susijusias nuotaikas, nerimo lygį.

Buvimas gamtoje žmogui yra gyvybiškai svarbus, todėl dabartiniai suvaržymai turi būti kuo greičiau sušvelninti.

Susiję straipsniai

Close