G. Paluckas tikisi, kad valdantieji nekonfrontuos su Prezidentu dėl savivaldos finansų

G. Paluckas tikisi, kad valdantieji nekonfrontuos su Prezidentu dėl savivaldos finansų

Socialdemokratai „palaiko ir remia“ Prezidento iniciatyvas, nukreiptas į savivaldos stiprinimą, įskaitant finansinį savarankiškumą – tai pabrėžė socialdemokratų Seimo frakcijos seniūnas Gintautas Paluckas po Seimo frakcijų seniūnų susitikimo su šalies vadovu šiandien Prezidentūroje.

„Merai įsitikinę, kad dar yra daug erdvės didinti savivaldybių galimybes investuoti savarankiškai. Tai, ką šiandien siūlo Prezidentas G. Nausėda, savivaldai labai svarbu. Tai reikštų daugiau investicinių projektų, kad būtų gerinama viešųjų paslaugų kokybė. Šalies vadovo iniciatyvos šioje srityje labai artimos socialdemokratams“, – sako G. Paluckas.

Susitikimo dalyviai kalbėjosi apie savivaldybių finansinį savarankiškumą ir Prezidento iniciatyvas, kuriomis siekiama tą savarankiškumą plėsti. Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) taryba – visi 60 Lietuvos merų – gruodžio 1 d. išreiškė pritarimą Prezidento teikiamoms Fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstitucinio įstatymo pataisoms.

„Jeigu Prezidento iniciatyvos sulauktų pritarimo Seime, atsivertų naujos galimybėms savivaldai naudotis Europos Sąjungos fondų, Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės lėšomis ir kitokia tarptautine parama. Čia kalbama apie projektus, skirtus prisitaikyti prie klimato kaitos, skaitmeninti viešąjį sektorių. Šalies regionams tai reikštų naują postūmį mažinti atsilikimą, sparčiau vystytis“, – pažymi Jonavos meras, LSA prezidentas socialdemokratas Mindaugas Sinkevičius.

Numatoma, kad savivaldybės galėtų investuoti daugiau lėšų į viešųjų pastatų energinio naudingumo didinimą, gatvių apšvietimą, autobusų parkų ir dviračių takų atnaujinimą, technologijų diegimą sveikatos priežiūros įstaigose, aptarnavimo gerinimą komunalinių paslaugų srityje ir kitas viešąsias paslaugas.

Dabar savivaldybėms taikomi  griežti fiskaliniai ribojimai, todėl nuosavų lėšų joms trūksta, o pasiskolinti neišeina.

„Lietuvos savivaldybėms taikomi bene griežčiausi visoje ES fiskaliniai ribojimai. Valdantieji neišvengė blaškymosi savivaldos klausimais. Vis dėlto, tikiuosi, kad finansinio savarankiškumo klausimu viršų paims blaivus protas, o ne ambicijos – ir Prezidento iniciatyvos bus paremtos Seime. Savivaldybės pagaliau turėtų nuosavą indėlį, reikalingą finansuoti viešąsias investicijas“, – sako Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narys socialdemokratas Eugenijus Sabutis.

2021–2027 m. ES struktūrinių fondų investicijos regionuose sieks apie 1,606 mlrd. eurų.

Susiję straipsniai

Close