• Apie forumą

  • Tiesioginė transliacija

Socialdemokratija – ties permainų slenksčiu. Nuo XX amžiaus pabaigos kairiųjų dėtos pastangos, kuriomis siekta peržengti kairės ir dešinės skirtumus, išsisėmė. Per šį laiką pasiekta didelė ekonominė ir technologinė pažanga, tarptautinė integracija išplėtota iki neregėtų aukštumų.

Tačiau kilę iššūkiai – ne mažesni. Praraja tarp turtingųjų ir vargšų auga, populistinės ir antidemokratinės jėgos stiprėja. Visa tai – rimtos grėsmės demokratinio pasaulio stabilumui ir ilgalaikei gerovei.

Kiekvienas iššūkis – unikali galimybė veikti ir inicijuoti teigiamus pokyčius. Pagrindinis tarptautinio socialdemokratijos forumo tikslas – apsvarstyti ir išskirti pagrindines kairiųjų demokratinių jėgų politines raidos kryptis Lietuvoje ir Europoje.

Kapitalizmas patiria krizę: kaip ją spręsti siūlo socialdemokratai? Kokia yra socialdemokratinė vizija Europai ir kuo ji skiriasi nuo to, ką siūlo kiti politiniai judėjimai? Galiausiai, kaip auginti rinkėjų pasitikėjimą? Apie visa tai Vilniuje rengiamame forume diskutuos Europos kairiųjų lyderiai.
 

Pranešėjai

 

Maroš Šefčovič

Europos Komisijos viceprezidentas, atsakingas už energetiką

Maria João Rodrigues

Socialistų ir demokratų frakcijos Europos Parlamente vicepirmininkė

Vytenis Andriukaitis

Europos komisaras, atsakingas už sveikatą ir maisto saugą

Konrad Golota

Europos socialistų partijos atstovas Rytų ir Vidurio Europai

Tobias Mörschel

Friedricho Eberto fondo vadovas Baltijos šalyse

Vilija Blinkevičiūtė

Europos Parlamento Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto pirmininkė, LSDP pirmininko pavaduotoja

Marju Lauristin

Tartu universiteto profesorė, pirmoji atkurtos Estijos socialdemokratų partijos pirmininkė

Jevgeni Ossinovski

Estijos socialdemokratų partijos vadovas

Gintautas Paluckas

Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas

Rasa Budbergytė

Lietuvos Respublikos Seimo narė, LSDP pirmininko pavaduotoja

Juozas Olekas

Lietuvos Respublikos Seimo narys, LSDP frakcijos LR Seime seniūnas

Programa

Tarptautinis forumas „Socialdemokratija – kelias Lietuvai ir Europai”

  • Dalyvių registracija

    -

  • Diskusija. Kaip įveikti demokratinio kapitalizmo krizę?

    -


    Socialdemokratai padėjo pagrindus gerovės valstybei taip užtikrindami demokratinį stabilumą ir augimą, kairiųjų dėka po Antrojo pasaulinio karo Vakarų Europa atsigavo. Tačiau jau kelis pastaruosius dešimtmečius nusistovėjusi sistema susiduria su aibe iššūkių. Ekonominė atskirtis pasaulyje auga, praraja tarp turtingųjų ir vargšų nesiliauja didėjusi. „Netikrumo kapitalizmas” – taip kartais vadinamas XXI amžiaus kapitalizmas. Arba demokratijos krize, nes mat iš ekonominės pažangos didžiausi visuomenės sluoksniai gauna vis mažesnę naudą.

    Nepaisant ketvirtosios technologinės revoliucijos (o gal kaip tik dėl jos?) pajamų nelygybė tarp turtingiausių ir kitų didėja. Esminis klausimas – ką galima padaryti ir kaip? Kur link sukti? Kokie tradiciniai socialdemokratiniai kelrodžiai geriausiai atliepia šiuolaikinių visuomenių poreikius, o kokios pažiūros reikalauja atnaujinimo?

  • Pertrauka

    -

  • Diskusija. Kokia yra kairioji Europos vizija?

    -


    6-ajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje socialdemokratai palaikė idėją vienyti Europos šalis, kad žemyne būtų užtikrinta ilgalaikė taika. Į 1957 metais įsteigtą Europos ekonominę bendriją (EEB) kairiosios jėgos kurį laiką žiūrėjo skeptiškai – baimintasi, kad tokio tipo europinė integracija suteiks naudos vien turtingiesiems. Nuo XX amžiaus 9 dešimtmečio antrosios pusės socialdemokratai Europos Sąjungos (ES) idėjai ėmė pritarti – gerovės valstybei taip lengviau įveikti dėl pasaulinės konkurencijos kylančius sunkumus.

    Dabar matome, kad europinės integracijos pasiekimai – nevienareikšmiai, Europoje kyla euroskepticizmo banga. Dalis piliečių jaučiasi atstumti, jų gerovė prastėja, o ne auga. Dėl tokios situacijos kai kas kaltina ES projektą. Kokia yra socialdemokratinė vizija Europai ir kuo ji skiriasi nuo to, ką siūlo kiti politiniai judėjimai?

  • Pertrauka

    -

  • Diskusija. Kaip atgauti rinkėjų pasitikėjimą?

    -


    Socialdemokratai daugelį XX amžiaus dešimtmečių užėmė patikimas pozicijas Europos politikos žemėlapyje. Tačiau paskutiniu metu Europoje patiria nesėkmes. Vokietijoje, Nyderlanduose, Austrijoje, Čekijoje – valstybėse, kur ankstesnis politinis gyvenimas buvo sunkiai įsivaizduojamas be ryškaus socialdemokratų dalyvavimo visuose valdžios lygmenyse – rinkimų rezultatai prastėja.

    Kokias tradicines pozicijas ir esamus įsitikinimus dera peržiūrėti? Kaip greitai mobilizuotis ir aiškia politika operatyviai reaguoti į vis spartėjančių pasaulinių pokyčių metamus iššūkius? Kokių sisteminių vidinių pokyčių reikia socialdemokratams kuriant lygių galimybių, socialiai teisingos ir politiškai atsakingos Europos ateitį?

  • Forumo uždarymas

    -

Partneris:

Close