Diskusija „Krizės ir ekstremalios situacijos valdymas. COVID-19 atvejis.“

Diskusija „Krizės ir ekstremalios situacijos valdymas. COVID-19 atvejis.“

Netgi su krizių valdymu, ar pasirengimu jų valdymui, patirties turintiems žmonėms tenka ginčytis kuri institucija Lietuvoje turėtų būti už tai atsakinga, kuri de facto yra atsakinga, kokie teisės aktai tai reglamentuoja, ar potencialūs krizės (su)valdymo proceso dalyviai naktį pakelti galėtų įvardinti savo vietą šiame procese, žinotų savo pareigas, teises ir atsakomybę?

Taigi, jeigu krizės valdymo Lietuvoje sistemą sudėtinga suprasti patiems jos dalyviams, Lietuvos gyventojams ji juo labiau atrodo miglota. Manytina, kad arba ši sistema nepakankamai apgalvota ir apibrėžta, arba ji apaugusi voratinkliais...

COVID19 pandemija Lietuvą užklupo taip pat netikėtai, kaip ir kitas pasaulio šalis. Lietuvos vyriausybė ėmėsi veiksmų suvaldyti užklupusiai krizei – reikėjo apsaugoti ne tik gyventojų sveikatą ir gyvybes, bet ir Lietuvos ekonomiką.

Suprantama, virusas paslaptingas, daug nežinios, medikamentai ligai gydyti nežinomi, vakcinos nėra, taigi Vyriausybė turėjo imtis ryžtingų sprendimų viruso plitimui stabdyti. Greta visų šių nežinomųjų, dar ir krizių valdymo Lietuvoje sistema nebuvo aiški – tai lėmė atsitiktinius, tuo metu greičiausiai geriausiais atrodžiusius sprendimus. Krizės valdymui buvo įsteigtas VESOC, vadovu skiriant Sveikatos apsaugos ministrą A. Verygą.

Jau įgyta COVID19 pandemijos valdymo patirtis rodo, kad SAM administracinių resursų sąskaita pradėjęs veikti VESOC stokojo pasvertiems, pagrįstiems ir strateginio pobūdžio sprendimams parengti reikalingų kompetencijų. Tokius kokybiškus sprendimus gali parengti TIK iš ekspertų bei sprendimo priėmimo procesą išmanančių profesionalų sukomplektuotas bei tam specialius įgaliojimus turintis Krizių valdymo centras.

Faktinis kilusios krizės valdymo planavimo organizavimas bei sprendimų priėmimo kokybė parodė, kad Lietuvoje krizės valdymas susidūrė su iššūkiais, kurie yra būdingi tokio tipo centrams, neturintiems kvalifikuoto personalo, štabo darbo organizavimo bei patvirtintų sprendimų priėmimo procedūrų. Nesusikalbėjimas ir konfliktavimas tarp VESCO vadovo ir savivaldybių, VESCO ir ligoninių privertė į šio centro veiklos gerinimo veiksmus įsitraukti premjerą ir net LR Prezidentą.

Tik po kritikos lavinos ir LR Prezidento įsikišimo SAM pripažino, kad tik su keletu į VESCO deleguotų departamentų tarnautojų ir kelių medikų krizės nesuvaldys. Tuomet į VESCO buvo įtraukti specialistai ir krizių valdymo planuotojai iš kitų valstybės institucijų. Iš esmės, Valstybės krizių valdymo operacijų centras buvo pertvarkytas KRIZĖS VALDYMO EIGOJE. Negalime užtikrinti, kad krizės nesikartotų, tačiau galime geriau joms pasirengti.

Kviečiame dalyvauti Stepono Kairio fondo organizuojamoje diskusijoje "Krizės ir ekstremalios situacijos valdymas. COVID-19 atvejis." 

Diskusijos moderatorius Brig.gen. (R) Algis Vaičeliūnas, S. Kairio fondo direktorius.

Pranešimus apie tai, koks turėtų būti Ekstremalių situacijų ir krizių valdymo Lietuvoje modelis  pristatys ilgametis Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktorius atsargos generolas Remigijus Baniulis, o COVID-19 sukeltos krizės valdymo metu identifikuotas pamokas pristatys Klaipėdos universitetinės ligoninės vyr gydytojas, profesorius Vinsas Janušonis ir buvęs Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo viršininkas, atsargos gen. mjr. Gintautas Zenkevičius. Diskusijoje dalyvaus Vyriausybės kanceliarijos, savivaldybių atstovai, merai bei medikai, tiesiogiai dalyvaujantys kovoje su pandemija.

Diskusija vyks gruodžio 10 d. 15:00 - 16:30 val. EP nario Juozo Oleko biure Vilniuje (Gedimino g. 21/Vienuolio g. 2)/nuotoliniu būdu ZOOM platformoje.

Diskusijos tikslas – susipažinti su VESOC identifikuotomis ir išmoktomis pamokomis bei parengti siūlymus valstybės vadovams dėl poreikio tobulinti Krizių valdymo sistemos teisinę bazę, galimai įsteigiant nuolat veikiantį Valstybės krizių valdymo centrą, gebantį operatyviai reaguoti ir planuoti įvairaus pobūdžio ekstremalias situacijas ir krizes.

***

Diskusijos programa:

Laikas: 15:00 – 16:30 val.

Diskusijos moderatorius Brig.gen. (R) Algis Vaičeliūnas, S. Kairio fondo direktorius.

  • Moderatoriaus pasisveikinimas ir diskusijos vedimo tvarka (5 min.)
  • „Ekstremalių situacijų ir krizių valdymo modelis Lietuvoje“ – atsargos generolas Remigijus Baniulis (15 min.)

Klausimai ir diskusija 10 min.

  • ,,Klaipėdos universitetinės ligoninės sąveika su VESOC: apžvalga ir identifikuotos pamokos'' – pranešėjas prof. Vinsas Janušonis (15 min.)

Klausimai ir diskusija 10 min.

  • „COVID19 (krizių) (NE)valdymas 2020“ – atsargos generolas majoras Gintautas Zenkevičius (15 min.)

Klausimai ir diskusija 10 min.

 

Pageidaujantys dalyvauti diskusijoje nuotoliniu būdu ZOOM platformoje, turite registruotis algis.vaiceliunas@gmail.com . Bus atsiųstas susitikimo kodas.

Kviečiame diskusiją stebėti tiesiogiai S. Kairio fondo Facebook puslapyje.

Close