Arvydas Mockus. Konservatorių veiklos imitavimo strategija

Arvydas Mockus. Konservatorių veiklos imitavimo strategija

Visai neseniai rašiau apie antros pensijų pakopos problematiką, tačiau ir toliau matydamas vilkinamus sprendimus bei gyventojų ignoravimą, negaliu tylėti. Beveik visą kadenciją imitavę antros pensijų pakopos problemų sprendimą, konservatoriai po Konstitucinio Teismo išaiškinimo vis tik gaus spręsti žmonių keliamas problemas. Seime buldozeriu atmetinėjęs opozicijos pataisas, valdantieji nebeturi jokių argumentų, kaip apginti mūsų pinigus pelnų auginimui naudojančius fondus, todėl tikėtina, kad dar šį pavasarį sulauksime ilgai lauktų sprendimų.

Klaidinčiau sakydamas, kad socialinės apsaugos ir darbo ministrė iki šiol nieko nedarė dėl prastai veikiančios antros pakopos pensijų sistemos, tačiau visas darbas susivedė tik į elementarų veiklos imitavimą ir iš to gimusias kosmetines pataisas, kurios iki šiol Seimo taip ir nepasiekė.

Konstituciniam Teismui pažymėjus, kad Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatyme nenumatyta galimybė žmonėms disponuoti antrosios pakopos pensijų fonde sukauptais pinigais dar nesukakus senatvės pensijos amžiaus dėl svarbių priežasčių, prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai, ministrė, tarsi nežinodama problemos, pradėjo viešąsias konsultacijas su gyventojais. Dar viena procedūra laiko gaišimui.

Kai po viešosios konsultacijos paaiškėjo tai, ką aplinkui žino visi, ministrė viešai pažadėjo pateikti Pensijų kaupimo įstatymo pataisas Seimui dar balandį. Gal kažkuriame stalčiuje jos jau ir guli, tačiau Seime įstatymo svarstymas taip ir neprasidėjo, nors jau gegužė.

Jei tikrai ministrė norėtų ieškoti sprendimų, tai Seime, paraleliai viešajai konsultacijai ir kitoms teisėkūros procedūroms, jų paieška galėjo prasidėti svarstant socialdemokratų užregistruotas įstatymo pataisas. Puikiai suprantame, kad pateiktos pataisos vėliau galėtų būti taisomos ir koreguojamos pagal ministerijos ir valdančiosios daugumos norus, bet būtų sutaupyta daug laiko. Kita vertus, išskyrus kelis niuansus, abejoju, ar valdančiųjų įstatymo projektas iš esmės kuo nors skirsis nuo socialdemokratų pataisų.

Seimo socialdemokratai siūlo leisti žmonėms, nesulaukusiems pensinio amžiaus, atsiimti dalį ar visą sukauptą sumą, išmokamą nesukakus senatvės pensijos amžiui, asmens ar jo šeimos narių kritinių ligų, artimojo mirties, nustatyto neįgalumo ar netekto darbingumo, dantų protezavimo bei stichinių nelaimių ir kitais būsto, priklausančio nuosavybės teise, netekimo ar sugadinimo atvejais. Jei konservatoriai norėtų kažką išbraukti, diskutuotume, jei pridėti – sveikintume.

Griežtai nesutinku tik dėl vienos televizijos eteryje išsakytos ministrės minties, kad, jei bus kitų, įstatyme nenurodytų svarbių atvejų, gyventojai, norėdami atgauti savo sukauptus pinigus, priežasties svarbą turėtų įrodinėti pensijų fondui. Kitaip sakant, turėsime maldauti fondo valdytojų, kad atiduotų mūsų asmeninius pinigus. Tai ne tik žmonių vaikymas, tačiau ir elementarios patyčios iš kaupiančių gyventojų.

Close