JAV prezidentui Donaldui Trumpui reiškiant nepasitenkinimą Ukrainos pozicija dėl Krymo, Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, socialdemokratas Remigijus Motuzas prognozuoja, kad nei JAV spaudimas, nei rusijos atakos prieš civilius objektus Ukrainos pozicijos nepaveiks.
„Naujausia ataka prie Kyjivą, viena žiauriausių per visą rusijos karą prieš Ukrainą, demonstruoja, kad rusijai visiškai nerūpi taikos susitarimas ir apie taiką ji negalvoja.
Rusija šiuo metu tik tempia laiką. Manau, visa Ukraina dabar puikiai supranta, kad rusija nesiruošia taikos deryboms“, – komentuoja R. Motuzas.
Parlamentaras nesitiki, kad JAV specialiojo pasiuntinio Steve’o Witkoffo vizitas Maskvoje, jau ketvirtas, duos teigiamų rezultatų.
„Rusija tiesiog išnaudojo tą laiką savo interesams.
Rusija tiesiog tempia laiką. Jeigu panagrinėtume visus tuos susitikimus Sankt Peterburge, Arabijoje – buvo kalbama apie diplomatinių atstovybių atkūrimą, apie prekybinius ryšius, galbūt sankcijų nutraukimą ir taip toliau. Manau, kad iki šiol, kaip paaiškėjo dabar iš naujausių rezultatų, pateiktų ultimatumų, visose derybose iniciatyvą perėmė rusija, ir tai buvo galimybė rusijai labai aiškiai išdėstyti savo reikalavimus tiek dėl teritorijų, tiek dėl NATO, tiek dėl kitų dalykų“, – pažymi R. Motuzas.
Vis dėlto, Užsienio reikalų komiteto pirmininkas mano, kad Jungtinės Valstijos nesiruošia pripažinti Krymo rusijos dalimi.
„JAV supranta, kad yra didelis žaidėjas tarptautinėje politikoje, užsienio politikoje, ir kad jos prestižas yra labai svarbus.
Tik tiek, kad šiandien matome, kaip vangiai viskas vyksta. Mes, lietuviai, kompanijoje pasakytume, kad nerimtai vyksta, tikrai nerimtai vyksta. JAV nesugebėjo parodyti lyderystės šiame derybų procese ir tiesiog nesupranta, kas vyksta rusijoje ir ko tikėtis iš rusijos“, – komentuoja R. Motuzas.
„Iš tikrųjų Krymo aneksija, okupacija buvo labai brutali.
Naktį atėjo žmogeliukai, ir tūkstančiai gyventojų tapo įkaitais. Jie buvo izoliuoti, uždaryti, kadangi turėjo ir ukrainietiškus pasus, jie negalėjo išvažiuoti, iš jų buvo atimti pasai, jiems nebuvo išduotos Šengeno zonos vizos. Manau, kad JAV nepripažins Krymo rusijos teritorija. Šiame etape galbūt siūloma „įšaldyti“ statusą“, – svarsto R. Motuzas.
Komentuodamas Europos Sąjungos (ES) valstybių pozicijas, parlamentaras pažymi tam tikrą pasimetimą.
„Veltui tikėtasi, kad JAV pavyks pasiekti tą susitarimą su rusija dėl karo Ukrainoje.
Šiuo metu matome, kad viskas žlunga. O ES valstybės lyg velkasi užpakalyje, lyg bėga iš paskos, žiūri, ką daryti. ES valstybes galima pagirti nebent dėl to, kad pasiektas tam tikras susitelkimas. ES valstybės yra pasirengusios tam atvejui, jeigu, tarkime, JAV nutrauktų finansinę paramą. Bet jeigu JAV panaikintų sankcijas rusijai, tarp ES valstybių galėtų kilti nesutarimų ar net atsirasti priešiškumo. Vengrija, Slovakija, pagaliau ir Italija gali sakyti: „Sankcijos nenaudingos ekonomikai“. Bet neabejoju, kad dėl Ukrainos Europa išliks vieninga. O Ukraina tikrai nenusileis, nekapituliuos, tikrai kovos“, – sako R. Motuzas.
Ragina D. Trumpą liautis nuolaidžiavus rusijai
Lietuva ir dar šešios Europos valstybės ragina Jungtines Valstijas ir jų prezidentą Donaldą Trumpą nutraukti nuolaidžiavimo rusijai politiką.
Bendrą pareiškimą pasirašė Baltijos šalių, Čekijos, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės ir Ukrainos parlamentų užsienio reikalų komitetų pirmininkai, pranešė Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas, socialdemokratas Remigijus Motuzas.
„Raginame nutraukti nuolaidžiavimo politiką ir laikytis vieningos, ryžtingos pozicijos prieš teroristinį rusijos režimą. Griežtai įspėjame nepasiduoti jos šantažui ir apgaulei“, – sako R. Motuzas.
Pasirašiusios šalys kviečia JAV parodyti tikrą lyderystę kovojant su pasauline grėsme, kurią kelia agresorė rusija, o Europos šalis – nedelsiant konfiskuoti įšaldytą rusijos turtą ir nukreipti jį Ukrainai paremti.
„Derybos su karo nusikaltėliu Vladimiru Putinu akivaizdžiai bevaisės, nes jo pagrindinis tikslas – pakenkti ir pažeminti Jungtines Valstijas. Raginame visas valstybes užtikrinti, kad V. Putinas ir visi prie jo nusikaltimų prisidėję asmenys būtų patraukti atsakomybėn“, – rašoma pareiškime.
Kaip skelbta, JAV siūlo, kad 2014 m. aneksuotas Krymo pusiasalis liktų rusijai.
Seimo kanc. nuotr.