Seimo narys socialdemokratas Laurynas Šedvydis aiškinasi, kaip būtų galima užkirsti kelią mokesčių vengimui, kai mokestinių pareigų valstybei nevykdo Lietuvoje dirbantys užsieniečiai.
Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, dauguma jų – pavežėjai ir kurjeriai.
„Sunkiausias atvejis – tie užsieniečiai, kurie nesusimokėję mokesčių tiesiog išvyksta iš Lietuvos.
VMI pripažįsta, kad negali nei jų surasti, nei nubausti. Tuo metu darbdaviai – kurjerių ir pavežėjų platformos – irgi sako, kad mokesčiai – ne jų atsakomybė, nes darbuotojai yra „savarankiškai veikiantys verslo partneriai“, patys atsakingi už savo mokestines prievoles“, – komentuoja L. Šedvydis.
Jo vertinimu, toks „beviltiškas skėsčiojimas rankomis“ rodo, kad būtina stiprinti ir VMI, ir darbdavių atsakomybę.
„VMI turėtų aktyviau dirbti su išankstiniais duomenimis, o darbdaviams turėtų tekti didesnė atsakomybė dėl darbuotojų mokestinių prievolių.
Juo labiau kad Lietuvoje veikiančios kurjerių ir pavežėjų platformos yra registruotos ne Lietuvoje ir naudojasi šia aplinkybe siekdamos sau palankesnių mokestinių sąlygų“, – pažymi Lietuvos socialdemokratų partijos Seimo frakcijos narys L. Šedvydis.
Jo nuomone, svarstytina idėja reikalauti mokesčius susimokėti avansu.
Atsakyme Seimo nariui VMI skundžiasi, kad nieko negali padaryti iš Lietuvos išvykusiems užsieniečiams.
„Šiems mokesčių mokėtojams nėra galimybės taikyti administracinės atsakomybės poveikio priemonių, taikomų Lietuvos mokesčių mokėtojams“, – rašoma inspekcijos rašte L. Šedvydžiui.
VMI duomenimis, 2023 m. Lietuvoje buvo 2,2 tūkst. mokestinių prievolių nevykdančių individualią veiklą įregistravusių užsieniečių. Dar 3,3 tūkst. užsieniečių nepateikė pridėtinės vertės mokesčio (PVM) deklaracijų, nors tokią pareigą turėjo. Iš viso pernai šalyje individualia veikla užsiėmė 15,8 tūkst. užsieniečių.
2024 m. duomenų dar nėra, bet pastebima tendencija, kad pajamų mokesčio nemokančių užsieniečių skaičius Lietuvoje didėja. Jie užsiima keleiviniu sausumos transportu, pašto ir pasiuntinių (kurjerių) veikla, statybos baigimu ir apdaila, taksi bei kirpyklų ir grožio salonų veikla.
Nuo kitų metų pavėžėjimo veikla norintys užsiimti asmenys privalės turėti ES, Europos ekonominės erdvės, NATO valstybėje, Ukrainoje ar Šveicarijoje išduotą vairuotojo pažymėjimą. Šis reikalavimas nebus taikomas Ukrainos piliečiams.