Socialdemokratai kviečia užsienio reikalų ministrą Gabrielių Landsbergį atvykti į LSDP frakciją Seime ir paaiškinti, už kokius nuopelnus jo buvusi sekretorė buvo paskirta dirbti JAV.
„Tapęs užsienio reikalų ministru, G. Landsbergis žadėjo kovoti su nepotizmu (t. y. „saviškių prakišinėjimu“), skaidrinti atrankos procedūras.
Vyriausybei jau kraunantis lagaminus, ministrui tenka aiškintis dėl savo komandos narių karjeros šuolių. Net išeidamas ministras dar suspėjo suduoti smūgį diplomatinės tarnybos reputacijai“, – pažymi LSDP frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė.
Pasak Seimo nario socialdemokrato Algirdo Syso, kandidatų į diplomatinę tarnybą atrankos procedūros Užsienio reikalų ministerijoje per pastaruosius keletą metų buvo pakeistos.
„Mūsų šaltinių žiniomis, buvusios G. Landsbergio sekretorės kompetencijos kelia daug abejonių.
Gal ji pasirinkta tokiam atsakingam darbui ne dėl kompetencijų, o dėl konkrečių nuopelnų? Tai gali paaiškinti tik vienas žmogus – užsienio reikalų ministras G. Landsbergis“, – svarsto A. Sysas.
Komisijoje liko tik „savi“?
Jis atkreipia dėmesį, kad kandidatų į diplomatinę tarnybą atrankos komisija buvo sumažinta, kandidatai atrenkami pagal „asmenybę“ ir amžių, o ne pagal dalykines kompetencijas.
„Komisijos narių skaičius sumažėjo, neliko jokių „išorinių“ ekspertų, tik ministerijos žmonės.
Seime siūlėme didinti profesinių sąjungų dalyvavimą atrankos procesuose, bet visi mūsų pasiūlymai buvo atmesti. Atrankos testas raštu buvo supaprastintas, kad jį galėtų išlaikyti praktiškai visi. O tada jau viską lemia komisijos narių subjektyvus „asmenybės“ vertinimas. Pastaruoju metu ministerija labai akcentavo jaunystę kaip neva labai svarbų kriterijų“, – komentuoja A. Sysas.
Jis atkreipia dėmesį, kad į antrą atrankos etapą patekusių kandidatų laukia keisti, visiems vienodi klausimai, kuriuos galima sužinoti iš anksto.
„Gal tie klausimai ir atskleidžia „asmenybę“, bet jeigu kandidatams jie žinomi iš anksto, kyla klausimas, kokie gebėjimai čia vertinami“, – stebisi A. Sysas.
Jam taip pat kelia abejonių testo raštu klausimai.
„Pavyzdžiui, konkurso dalyviai turi atsakyti, „Kokiomis valiutomis pasaulyje prekiaujama daugiausia?“
G. Landsbergio sekretorė tikriausiai turėjo atsakyti ir į tokį klausimą: „Kviestinės vakarienės, kurioje dalyvauja įvairių šalių atstovai, metu, patiekiamas neįprastas maistas, išdėlioti jums nežinomi stalo įrankiai. Kuris iš išvardintų elgesio variantų būtų tinkamiausias?“ – cituoja A. Sysas.
Jis primena, kad URM atlikta darbuotojų apklausa atskleidė didžiulį nepasitenkinimą darbo sąlygomis ir karjeros galimybėmis šioje ministerijoje, o G. Landsbergio bandymas nuslėpti apklausos rezultatus tuomet sukėlė skandalą.
Socialdemokratai nusprendė pasikviesti užsienio reikalų ministrą po to, kai viešojoje erdvėje kilo diskusijų, ar pelnytai buvusi G. Landsbergio sekretorė gavo diplomatinį rangą ir buvo paskirta dirbti į diplomatinę atstovybę JAV, taip pat kilus klausimų ir dėl kitų ministro komandos narių paskyrimų.