Gydytojams ir pedagogams skambinant pavojaus varpais dėl „nematomo“ narkotinių medžiagų vartojimo per „veipus“ (elektroninius rūkymo įrenginius), Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkas prof. Saulius Čaplinskas Seime surengė spaudos konferenciją esamai situacijai įvertinti.
„Tai ne individų, o visos visuomenės problema.
Seimo rudens sesijoje svarstysime mažiausiai 4 projektus, kuriais siekiama mažinti elektroninių cigarečių ir jų užpildų prieinamumą“, – sako parlamentaras.
Jis primena socialdemokratų ir koalicijos partnerių Vyriausybės įsipareigojimus „mažinti elektroninių cigarečių bei narkotinių ir psichotropinių medžiagų prieinamumą ir patrauklumą, ypač vaikams ir jauniems asmenims, įskaitant vienkartinių elektroninių cigarečių draudimą“.
Vartojami kvaišalų mišiniai, todėl poveikis – neprognozuojamas
Profesorius pažymi, kad dauguma pasaulio valstybių elektroninėms cigaretėms taiko įvairius draudimus. Per elektronines cigaretes vartojamos įvairiausios medžiagos: kanabinoidai, sintetiniai narkotikai, opioidai. Rinkoje siūlomi įvairiausi haliucinogenai ir stimuliantai. Jų, Europos Sąjungos narkotikų agentūros duomenimis, jau registruota per 1000 rūšių.
Susirūpinimą kelia ir iškvepiamų garų poveikis aplinkiniams: toksinai, kurie patenka į aplinką, veikia šalia esančius žmones, įskaitant vaikus ar nėščias moteris. Tai ypač pavojinga uždarose patalpose.
S. Čaplinskas atkreipia dėmesį, kad naujųjų kvaišalų poveikis elgsenai – sunkiai prognozuojamas, nes vartojami įvairiausi mišiniai. Dėl to individai gali elgtis itin keistai ir pavojingai.
S. Čaplinskas, be kita ko, siūlo mokyklose steigti Priklausomybių prevencijos klases ir organizuoti bedūmių klasių konkursus.
„Siūlyčiau paieškoti būdų, kad kiekvienoje mokykloje ar gimnazijoje atsirastų Priklausomybių prevencijos klasė.
Taip pat siūlyčiau galbūt lygiagrečiai inicijuoti bedūmės klasės konkursą. Tai galėtų būti kitokios kultūros, kitokios mados formavimo pavyzdys“, – įsitikinęs parlamentaras.
Tėvai nesikalba su vaikais
Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkė Vaida Aleknavičienė ragina „nebijoti pripažinti kad turime šią problemą“. Ji kritikavo tėvų požiūrį, esą elektroninė cigaretė yra mažesnis blogis, o gal ir visai nieko blogo.
„Kartais tėvai mano, kad „garinti“ galbūt nieko tokio.
Mokykla turi būti ta institucija, kuri ne moralizuoja, o stengiasi padėti. Reikia kalbėti apie narkotikus atvirai, be moralizavimo, be kaltų ieškojimo, įtraukiant nevyriausybines organizacijas, savivaldybes, policiją“, – ragina V. Aleknavičienė, pažymėdama, kad, anot tyrimų, tik 27 proc. tėvų kalbėjosi su vaikais apie narkotikų poveikį, „veipinimo“ pasekmes.
Parlamentarė taip pat akcentuoja specialias priemones situacijai keisti, tokias kaip mobiliųjų telefonų naudojimo ribojimas mokymo įstaigose (nes telefonu tariamasi dėl medžiagų įsigijimo) ar jutikliai, reaguojantys į elektroninių cigarečių garus.
Požiūris – pernelyg liberalus
Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos narys Algirdas Sysas mano, kad iki šiol požiūris į naujųjų kvaišalų vartojimą buvo pernelyg liberalus.
„Mes sugebėjome Lietuvoje veiksmingai kovoti su alkoholio ir tabako vartojimu.
Tą patirtį būtų galima pritaikyti kovojant su psichotropinių medžiagų, elektroninių cigarečių vartojimu“, – įsitikinęs A. Sysas.
Parlamentaras ragina užkardyti legalių produktų (elektroninių cigarečių) pasiūlą, prieinamumą, visų pirma – vienkartinių el. cigarečių.
A. Sysas taip pat įspėja, kad priklausomybė nuo nelegalių medžiagų vartojimo skatina jaunuolius ieškoti nelegalių pajamų šaltinių.