Seimas po svarstymo pritarė Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatymo 21 straipsnio pataisoms, kuriomis siekiama išplėsti socialinių paslaugų neapmokestinimo PVM apimtį (įtraukiant socialines paslaugas teikiančius pelno siekiančius juridinius asmenis, o taip pat tokias paslaugas teikiančius fizinius asmenis).
„Senstant visuomenei, paslaugų, būtinų vyresnio amžiaus žmonėms, reikia vis daugiau.
Ir dažnai, ypač didžiuosiuose miestuose, tų paslaugų lygis yra nepakankamas, reikia laukti metus ir kitus. Galiojančiame įstatyme įtvirtinta, kad teisė pasinaudoti šita nuostata suteikta tik pelno nesiekiantiems asmenims, vaikų ir jaunimo globos institucijoms, senelių, neįgaliųjų globos institucijoms, nors pridėtinės vertės mokesčio direktyva ES valstybėms narėms suteikia tam tikrą nuožiūrą nustatant socialinių paslaugų neapmokestinimo PVM apimtį. Todėl, kontroliuojant Vyriausybės institucijoms, siūloma šitą teisę suteikti ir didesniam ratui socialinių paslaugų teikėjų“, – gegužės pradžioje pristatydamas projektą sakė Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Algirdas Sysas.
Priėmus siūlomus pakeitimus, į neapmokestinimo PVM režimo taikymo apimtį būtų įtraukti ir nustatyta tvarka socialines paslaugas teikiantys pelno siekiantys juridiniai asmenys, o taip pat ir tokias paslaugas teikiantys fiziniai asmenys.
Tikimasi, kad paslaugos taps labiau prieinamos tiems, kurių jų labiausiai reikia, ypač asmenims su negalia, senjorams, sunkiems ligoniams.
Numatoma, kad pataisos įsigaliotų 2026 m. sausio 1 d.
Šiuo metu Lietuvoje socialinės paslaugos ir su jomis susijusios prekės neapmokestinamos PVM tik kai jas teikia (tiekia) pelno nesiekiantys asmenys, t. y. vaikų ir jaunimo globos institucijos, senelių ir (arba) neįgaliųjų globos (rūpybos) institucijos ar kiti pelno nesiekiantys juridiniai asmenys.