Seimas imasi svarstyti Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektą

Seimo frakcija
2025-05-13
Birutė Vėsaitė

Seime antradienį po pateikimo pritarta socialdemokratės Birutės Vėsaitės su grupe kolegų pateiktam Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektui. Toliau jį svarstys Seimo komitetai.

„Būtina užtikrinti reprodukcinės sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą, pasiekiamumą, kokybę ir konfidencialumą.

Siūlome atskiru įstatymu įtvirtinti, kad reprodukcinės sveikatos priežiūros paslaugų teikimo išlaidos kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) arba valstybės biudžeto, užtikrinant paslaugų prieinamumą visoms moterims“, – pažymi Seimo Reprodukcinės sveikatos grupės pirmininkė B. Vėsaitė.

„Gerėjant reprodukcinės sveikatos priežiūrai ir kontracepcijos prieinamumui, mažės neplanuotų nėštumų ir nepilnamečių gimdymų skaičius, sumažės aborto poreikis, o kokybiškesnė nėštumo, gimdymo ir nėštumo nutraukimo priežiūra padės išvengti komplikacijų. Mažės nelegalaus aborto atvejų, gimusių vaikų nužudymo ar nepriežiūros atvejų“, – įsitikinusi Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Seimo frakcijos narė B. Vėsaitė.

Įstatymu siūloma įtvirtinti nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių teisę į kokybišką, saugią ir pagarbią sveikatos priežiūrą, suteikiant galimybę pasirinkti lydintį asmenį, gimdymo būdą, skausmo malšinimo priemones.

Įstatymu taip pat siekiama įtvirtinti, kad visuomenės lytinis švietimas būtų visapusis, pagrįstas mokslu. Jaunuoliai turėtų būti šviečiami apie reprodukcinę sveikatą, kontracepciją, nėštumo nutraukimą, lytiškai plintančių infekcijų prevenciją.

Nėštumo nutraukimo paslauga moteriai būtų teikiama nemokamai, išlaidas kompensuojant PSDF lėšomis. Siūlomu įstatymu apibrėžiama aborto tvarka, nustatant, kad nesant medicininių indikacijų, nėštumas gali būti nutrauktas iki 12 nėštumo savaitės, o esant indikacijoms – iki 22 savaitės.

Abortas taip pat galėtų būti atliekamas iki 22 nėštumo savaitės po išžaginimo arba nėštumui atsiradus dėl kraujomaišos.

Abortas galėtų būti atliekamas chirurginiu arba vaistiniu būdu. Projekto autoriai pažymi, kad vaistinis abortas vis dar retai naudojamas dėl teisinio neapibrėžtumo, todėl moterys yra priverstos dažniau rinktis chirurginį abortą.

Siūlomame įstatyme numatoma užtikrinti visapusišką pagalbą lytinį smurtą patyrusiems asmenims – nemokamą medicininę, psichologinę ir socialinę pagalbą, specializuotų pagalbos centrų visoje šalyje pagalbą, skubią kontracepciją ir infekcijų profilaktiką.

Seimo kanc. nuotr.

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai