Vyriausybei pagaliau apsisprendus laikinai taikyti nulinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą centriniam šildymui ir tai numatantiems projektams pasiekus Seimą, socialdemokratai siūlo nustatyti tokį patį lengvatinį PVM tarifą ir tiems gyventojams, kurie savo būstą šildosi dujomis ar elektra, nes iki šiol jiems taikomas standartinis 21 proc. apmokestinimas. Pasiūlyme numatoma papildoma lengvata ir malkinei medienai.
Tokias pataisas Seime registruoja socialdemokratai – Eugenijus Sabutis ir Kęstutis Vilkauskas.
Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūno pavaduotojas E. Sabutis pabrėžia, kad PVM mažinimas turi pasiekti kuo daugiau gyventojų, neskirstant juos į labiau ar mažiau nusipelniusius gauti paramą iš valstybės. Parlamentaro nuomone, jau dabar galima teigti, kad Vyriausybės siūloma lengvata bus diskriminacinė, nes negalios gyventojams, kurie šildosi elektra, dujomis arba malkomis.
„Matome tik pavienius ir labai pavėluotus Vyriausybės žingsnius, kompleksinių sprendimų vis dar nėra, todėl ir siūlome taisyti jų atnešamą projektą ir numatyti nulinio tarifo laikiną taikymą visiems gyventojams – tiek šilumą gaunantiems centralizuotai, tiek naudojantiems dujas, elektrą ar malkas“, – sako Seimo narys E. Sabutis.
Nulinio tarifo taikymas dujoms ir elektrai, parlamentaro nuomone, ne tik sumažintų energijos kainas, bet ir pasitarnautų stabdant infliaciją Lietuvoje. „Didėjanti šilumos kaina bei brangstančios dujos ir elektra daro didžiausią įtaką tiek mėnesinei, tiek metinei infliacijai. Tai pripažįsta ir ekonomistai, ir premjerė Ingrida Šimonytė, todėl valdžiai siūlome imtis papildomų veiksmų, nes jeigu nebus nieko daroma – infliacijos kreivė stiebsis tik aukštyn“, – teigia E. Sabutis.
Parlamentaras supranta, kad lengvatinio PVM tarifo taikymas labiausiai nukreiptas į vilniečius, kurie labiausiai susiduria su šildymo kainų augimu, tačiau tai nėra pretekstas užmiršti kitus gyventojus, nes valstybė nesibaigia ties sostinės riba. „Pavažiuokime toliau ir matysime individualius namus, kuriuose gyvena tiek jaunos šeimos, auginančios mažamečius vaikus, tiek senjorai – jiems Vyriausybės siūloma lengvata negalios ir tai sukuria nelygiateisę padėtį šios kainų krizės akivaizdoje“, – teigia parlamentaras.
Ligšiolinius valdančiųjų sprendimus socialdemokratas vadina sunkiai prognozuojamais ir labiau primenančiais nutolimą nuo realybės, o to rezultatą matome šiandien – nebevaldoma infliacija, kylančios maisto kainos ir rekordinės sąskaitos ne tik už centralizuotą šildymą, bet ir už tiekiamas dujas ir elektros energiją.
Priminė socialdemokratų teiktus įstatymų projektus
„Per visus praėjusius metus Seimą pasiekė net trys socialdemokratų iniciatyvos, siūliusios reaguoti į augančias kainas – daugiau nei prieš metus registruotas projektas dėl lengvatinio PVM taikymo būtiniausiems maisto produktams, liepos mėnesį pateiktos įstatymo pataisos, kurios būtų leidusios 9 proc. PVM taikyti dujoms ir elektrai, o šių metų sausį registruotas siūlymas taikyti nulinį PVM centriniam šildymui. Tačiau visi šie projektai, švelniai tariant, buvo suglamžyti ir išmesti į šiukšlinę ir tik, matyt, dėl to, kad siūlė opozicija, o ne valdantieji“, – pabrėžia Seimo narys K. Vilkauskas.
Vietoj to Vyriausybė Seimui pateikė penkių įstatymų paketą, esą skirtą amortizuoti energijos kainų augimą, tačiau šie įstatymai, pasak socialdemokrato, neveikia, nes sąskaitos kai kur išsipūtė net iki trijų kartų.
K. Vilkauską labiausiai stebina ne tai, kad socialdemokratų teiktiems įstatymų pakeitimams nebuvo pritarta, o tai, kad, iškritikavus ir su žemėmis sumaišius opozicijos siūlymus, Vyriausybė staiga susiprato, persigalvojo ir netgi pripažino, kad PVM lengvata yra veiksmingas būdas mažinti gyventojų sąskaitas.
„Stebint tokius desperatiškus valdančiųjų bandymus stabdyti kainų augimą, lieka tik pritaikyti patarlę: geriau vėliau, negu niekada“, – sako Seimo narys.
Socialdemokratų registruotas pasiūlymas valstybės biudžeto lėšomis laikinai dengti 21 proc. tarifą dujoms ir elektrai bei 9 proc. tarifą malkinei medienai turėtų būti svarstomas kartu su Vyriausybės registruotu Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo projektu vasario mėnesį neeilinėje Seimo sesijoje.