Seimas pradeda svarstyti mokesčių pertvarką

Finansai
2025-05-20
Rimantas Šadžius
Algirdas Sysas 

Socialdemokratų ir koalicijos partnerių Vyriausybės mokesčių pertvarka antradienį pateikta Seimui. Toliau projektus svarstys Seimo komitetai.

Pristatydamas siūlymus, finansų ministras, socialdemokratas Rimantas Šadžius ragino imtis pokyčių, būtinų siekiant atliepti gynybos ir socialinio saugumo iššūkius, su kuriais susiduria Lietuva.

„Šalis susiduria su iššūkiais, iš kurių pagrindinis, žinoma, – saugumo.

Jis daugiaveidis – ne tik karinio saugumo, bet taip pat ir socialinio [saugumo iššūkis]. Ir privalome į tuos iššūkius teisingai reaguoti“, – kalbėjo R. Šadžius.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas, socialdemokratas Algirdas Sysas akcentuoja pajamų nelygybę Lietuvoje.

„Lietuvoje pajamų nelygybės lygis – antras aukščiausias Europos Sąjungoje (ES).

20 proc. aukščiausias pajamas gaunančiųjų pajamų lygis yra 6,32 karto didesnis už 20 proc. mažiausias pajamas gaunančiųjų asmenų pajamų lygį (ES vidurkis – 4,72 karto). Tuo metu Lietuvoje surenkamų mokesčių ir socialinių įmokų santykis su BVP (bendruoju vidaus produktu) – vienas iš mažiausių ES“, – pažymi A. Sysas.

BFK pirmininkas įspėja dėl pajamų ir išlaidų atotrūkio valstybės biudžete: 2025 m., palyginti su 2024 m., pajamos auga 6,9 proc., o išlaidos – 14,2 proc. Toks disbalansas, anot A. Syso, reikalauja ryžtingų žingsnių.

Pasak finansų ministro R. Šadžiaus, „šiandien, kada turime realų 3 proc. BVP augimą ir kartu 3 proc. BVP deficitą, akivaizdu, kad kažkas yra ne taip, ta našta yra perteklinė ir viešieji finansai jos nebeatlaiko“.

Ministro pristatytame mokesčių pakete numatyta keisti gyventojų pajamų apmokestinimą, bendrai metinių pajamų sumai taikant progresinius tarifus. Siūloma taikyti tris gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifus priklausomai nuo uždirbtų pajamų dydžio (o ne veiklos rūšies).

Mažoms pajamoms bus toliau taikomos lengvatos, darbo pajamoms – nykstantis NPD (neapmokestinamasis pajamų dydis), o individualios veiklos pajamoms – mokesčių kreditas. Kitoms pajamoms siūlomas 15 proc. tarifas iki 12 VDU (vidutinių darbo užmokesčių) (~27 654 Eur).

Vidutinėms pajamoms siūloma taikyti 20 proc. tarifą Iki 36 VDU (~82 962 Eur) bendrai visų rūšių gaunamų pajamų sumai.

Aukštesnėms pajamoms siūloma taikyti 25 proc. tarifą nuo 36 VDU iki 60 VDU (~138 270 Eur) bendrai visų rūšių gaunamų pajamų sumai. O aukštoms pajamoms siūloma taikyti 32 proc. tarifą nuo 60 VDU bendrai visų rūšių gaunamų pajamų sumai.

Vyriausybė siūlo 1 procentiniu punktu didinti pelno mokestį.

Papildomu pajamų šaltinių taps akcizas saldiesiems gėrimams, mokestis visoms draudimo įmokoms, išskyrus gyvybės draudimą ir gyventojų įmokas už privalomą transporto priemonių draudimą.

Valstybės gynybai finansuoti kitąmet planuojama sukaupti papildomai 306 mln. Eur, 2027 m. – 523,6 mln. Eur. Skaičiuojama, kad, priėmus visus mokestinius siūlymus, į valstybės ir savivaldybių biudžetus kitąmet papildomai būtų surenkama 248,7 mln. Eur, o 2027 m. – 624,6 mln. Eur.

Po pateikimo nepritarta siūlymui dėl nekilnojamojo turto (NT) apmokestinimo, kuris turės būti tobulinamas. Parlamentarų pritarimo kol kas nesulaukė siūlymas leisti savivaldybėms savo nuožiūra spręsti dėl NT mokesčio: nustatyti apmokestinamo NT kartelę ir mokesčio tarifus pagrindiniam būstui. Pirmajam iki 450 tūkst. Eur vertės būstui siūlyta 50 proc. mokesčio lengvata, taip pat 75 proc. lengvata – tris ar daugiau vaikų arba vaiką su negalia auginantiems gyventojams. Nepagrindinį būstą siūlyta apmokestinti nuo 20 tūkst. Eur 0,1–0,5 proc. tarifais priklausomai nuo būsto vertės.

Savivaldybių sprendimai dėl būsto būtų priimami atsižvelgiant į du kriterijus: savininko ekonominę ir socialinę padėtį bei būsto mokestinę vertę.

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Gaukite naujienas į savo el. paštą

Naujienos apie renginius bei svarbūs straipsniai

Prašome palaukti

Ačiū. Jūsų registracija sėkminga.

Mūsų partneriai