Reaguodamas į Interneto žiniasklaidos asociacijos (IŽA) kreipimąsi dėl vis dažniau pasitaikančių atvejų, kai pasitelkus dirbtinį intelektą (DI) kuriamas melagingas audiovizualinis turinys, Seimo Kultūros komiteto pirmininkas, socialdemokratas Kęstutis Vilkauskas inicijavo tarpinstitucinį susitikimą. Jame dalyvavo IŽA, Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos (ŽEIT), Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK), Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT), Kultūros ministerijos bei Seimo atstovai.
Susitikimo metu sutarta skirti daugiau dėmesio viešai komunikacijai apie DI klastočių grėsmes, inicijuoti teisinius pakeitimus, kurie įpareigotų aiškiai žymėti DI generuotą turinį, taip pat parengti rekomendacijas redakcijoms, kaip elgtis susidūrus su DI klastotėmis. Susitikime svarstyta galimybė suteikti žiniasklaidos organizacijoms oficialias pranešėjų teises, kad jos galėtų kreiptis į socialinių tinklų platformas, prašydamos blokuoti ar šalinti neteisėtą turinį iš socialinių tinklų bei stiprinti institucijų bendradarbiavimą ir medijų raštingumo iniciatyvas.
„Dirbtinio intelekto technologijos atveria naujas galimybes, tačiau kartu kelia ir naujų grėsmių.
Turime veikti išvien, kad apsaugotume žurnalistus ir visuomenę nuo manipuliacijų, kurios gali turėti rimtų pasekmių informaciniam saugumui“, – teigia K. Vilkauskas.
IŽA pirmininkė Lina Bušinskaitė pabrėžia, kad DI klastotės kelia grėsmę ne tik žurnalistų profesinei reputacijai, bet ir visos visuomenės informacinei sveikatai.
„Matome, kaip DI įrankiais kuriami vaizdo įrašai, kuriuose žinomų žurnalistų lūpomis skleidžiama klaidinanti informacija apie sveikatą, vakcinaciją, finansinius pasiūlymus, kitokias melagienas.
Tokie įrašai plinta socialiniuose tinkluose, sukeldami paniką, nepasitikėjimą ir pasimetimą, o ypač neramina tai, kad nemažai žmonių tiki tokiu skelbiamu turiniu“, – sako L. Bušinskaitė.