„Įsipareigojimas be įsitraukimo nesustiprins kultūros pozicijų“, – sakė Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Kęstutis Vilkauskas, pradėdamas bendrą Seimo Ateities ir Kultūros komitetų posėdį, skirtą ateities kultūros politikos vizijai.
Seimo Ateities komiteto pirmininkas Vytautas Grubliauskas akcentavo, kad jei norime, kad Lietuva 2050-aisiais būtų klestinti, vieninga, demokratiška, turime jau šiandien investuoti į kultūrą, kaip strateginį prioritetą.
Posėdyje dalyvavę politikai ir ekspertai pabrėžė, kad siekiant įgyvendinti Seimo 2023 m. gruodžio 23 d. nutarimu patvirtintoje valstybės pažangos strategijoje „Lietuvos ateities vizija „Lietuva 2050“ (toliau – Vizija „Lietuva 2050“) ir Seimo 2024 m. birželio 18 d. nutarimu patvirtintame Kultūros politikos pagrindų įstatyme išdėstytą ateities kultūros politikos viziją, reikalingas platus tarpsektorinis bendradarbiavimas, kuris bus įgyvendinamas per šiuo metu rengiamą Nacionalinę kultūros darbotvarkę.
Posėdyje apžvelgti reikšmingiausi kultūros politikos iššūkiai: teritorinė ir socialinė atskirtis, kultūros dalyvių įgalinimas, kultūros instrumentalizavimas priešiškoje propagandoje, nepakankamas kultūros potencialo išnaudojimas švietime ir inovacijų politikoje.
Akcentuota, kad šiuos iššūkius galima išspręsti tik suderinus veiksmus savivaldybių, regioninio bendradarbiavimo ir nacionaliniu lygmeniu.
Priminta, kad kultūra yra kertinis darnaus vystymosi veiksnys, todėl iškelta pasaulinė iniciatyva suformuluoti kultūrai skirtą darnaus vystymosi tikslą, kuris būtų patvirtintas ir koordinuojamas Jungtinių Tautų lygmeniu.
Kultūros atminties klausimus ketinama kelti ir Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai metu 2027 m. Tad ir šiandieninė Lietuvos kultūros politika neturėtų ribotis lokaliomis iniciatyvomis, bet orientuotis į kultūros, kaip strateginio valstybės pažangos ištekliaus, sampratos įtvirtinimą ir visapusišką įgyvendinimą.
Abu komitetai numato tęsti ateities kultūros politikos formavimo parlamentinę kontrolę.
Posėdyje dalyvavo Kultūros ministerijos, Vyriausybės ir Prezidento kanceliarijų, Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto, valstybinių kultūros įstaigų ir nevyriausybinių organizacijų atstovai.
Seimo komitetų biurų ir LSDP frakcijos inf.