Vytenis Andriukaitis. Pagalba krauju aplaistytai Ukrainai

Vytenis Andriukaitis. Pagalba krauju aplaistytai Ukrainai

19 -oji karo Ukrainoje diena paženklinta tiksliu Šv. Tėvo Pranciškaus apibūdinimu. Šv. Tėvas, kalbėdamas apie Mariupolį, jį pavadino Kankinių miestu. Tai tiksliai nusako ir visas žmonių, patiriančių Rusijos agresiją Ukrainoje, kančias. Pasaulis sukrėstas šokiruojančių vaizdų iš Mariupolio gimdymo namų apie mirštančias nėščiąsias ir kūdikius. Visa tai ir vėl vyksta dabar Europoje.

Šios barbariškos akcijos pridengiamos ciniškais Rusijos oficialios propagandos argumentais apie neva tai, kad tuose gimdymo namuose nebuvo gimdyvių, medicinos personalo, ten slėpėsi Ukrainos Azovo grupės kariai. Kraują stingdanti propaganda! Jau to negalima paslėpti net didžiojo melo juodosiomis technologijomis.

Nuo karo pradžios Ukrainoje jau sugriautos 29 ligoninės, apgadinta daug greitosios medicinos pagalbos automobilių, sužeista arba žuvo daug medicinos personalo. Charkove, Sumuose, Černigove tarp griuvėsių greičiausiai yra daug žuvusių civilių. Volnovacha nušluota nuo žemės paviršiaus, Mariupolis - bado ir siaubo gniaužtuose, ten net geriamo vandens nėra, o ką jau kalbėti apie medikamentus ar elementarią pirmąją pagalbą sužeistiems. Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau - PSO) duomenimis, ne tik Mariupolis, bet ir visa Ukraina ištikta milžiniškos humanitarinės katastrofos.

Gausybė sužeidimų, sunkių traumų, nudegimų reikalauja intensyvaus gydymo ir reikiamo inventoriaus. Trūksta greitosios pagalbos automobilių, tvarsliavos, įtvarų, chirurginių instrumentų, prieštrauminių paketų, medicininio deguonies, laboratorinės įrangos ir mobilios aparatūros. Trūksta gyvybei palaikyti būtinų medikamentų ir insulino. Gausu peršalimų, dažnėja infekcinės ligos dėl prasto maisto ir geriamo vandens stokos. Ukrainą ir toliau vargina COVID-19 pandemijos banga, šiomis baisiomis sąlygomis negali vykti planinė vakcinacija nuo šios ligos, didėja kitų labai užkrečiamų infekcijų protrūkio tikimybė.

Ypač sunkioje padėtyje yra besilaukiančios moterys. Šiais mėnesiais gimdyti turėtų per 80 000 nėščiųjų!  Jeigu karo veiksmai nebus nutraukti, jų laukia baisi realybė. Nebus greitai parengtų mobiliųjų lauko tipo ligoninių su reikiama aparatūra, taip pat humanitarinių koridorių ir humanitarinių zonų su tokiomis ligoninėmis.

Ukrainos žmonės ištikti karo siaubo ir psichinio šoko, gausu baimės, depresijos ir streso. Ūmiems psichikos sveikatos sutrikimams įveikti reikalinga skubi psichiatrinė pagalba, tačiau specialistų labai trūksta. Dėl medikamentų stokos paūmėjo ir daug kitų chroninių ligų, sukeliančių komplikacijas ir mirtis.

Karo pabėgėlių banga užplūdo Lenkiją, Rumuniją, Vengriją, Moldovą, Slovakiją, jų jau turime ir Lietuvoje. Pabėgėlių skaičius perkopė 2,7 mln.!  Moterys, vaikai, seneliai reikalauja neatidėliotinos medicininės pagalbos ir laikinose pabėgėlių stovyklose, ir tų šalių ligoninėse. Ypač atkreiptinas dėmesys į paauglių ir jaunų moterų padėtį, jiems gali kilti seksualinio priekabiavimo, išprievartavimo ar patekimo į sekso vergovės pirklių rankas grėsmė.

PSO telkia visas pajėgas ir prašo visų šalių vyriausybių ir visuomenės padėti gyvybę gelbstinčiais medikamentais, medicininiu deguonimi, insulinu, chirurgine įranga, nuskausminamaisiais, kraujo ir jo pakaitalų preparatais, mobiliąja skubios pagalbos įranga.

Akivaizdūs prioritetai yra šie: 1. Koordinuoto ir saugaus humanitarinės pagalbos tiekimo koridoriai, ypač į kritinėje padėtyje esantį Mariupolio miestą bei kitas labiausiai nuo agresijos kenčiančias vietoves; 2. Skubiam traumų gydymui ir chirurginės pagalbos organizavimui reikalingos įrangos ir medicinos personalo telkimas labiausiai karinių veiksmų pažeistose vietose; 3. Koordinuotas ligoninių ir mobilių medicinos pagalbos punktų infrastruktūros bei pajėgumų organizavimas pabėgėlius priimančiose Europos valstybėse.

Visa tai turi būti derinama su aktyvia vakcinacijos nuo COVID-19 ir kitų galimų infekcinių susirgimų strategija. Tik gerai koordinuoti veiksmai, visų Europos Sąjungos vyriausybių ir visuomenių sutelktos pastangos gali sumažinti Rusijos agresijos sukeltos humanitarinės katastrofos padarinius. Visi esame atsakingi, kad Europos žemėlapyje nedaugėtų kankinių miestų.

Susiję straipsniai

Close