Vytenis Andriukaitis. Apie Belgijos pavyzdį valdant pandemiją

Vytenis Andriukaitis. Apie Belgijos pavyzdį valdant pandemiją

Užsikrėtusiųjų COVID skaičiumi Lietuva panaši į Belgiją. Ši šalis mano, kad būtina skubiau ir platesniu mastu skiepyti žmones. Viešai skelbiamas Belgijos vakcinavimo kalendorius gali padėti ir Lietuvai „pažaboti“ pandemiją.

Kalendoriuje matyti, kokį mėnesį kokias vakcinas šalis planuoja gauti, kurios žmonių grupės tuo metu skiepijamos  ir kuriose įstaigose atliekami skiepai. Atsivertęs tokį kalendorių matai, kada Belgija gaus BioNTech-Pfizer,  Moderna, AstraZeneca, Curevac, Johnson & Johnson vakcinas.

Skirtingoms žmonių grupėms, atsižvelgiant į  riziką, naudojamos skirtingos vakcinos. Belgija nusprendė, kad tie, kurių rizika užsikrėsti maža, bus skiepijami AstraZeneca vakcina. Jos efektyvumas - 91 proc. ir reikia vieno skiepo. Efektyvesnės Pfizer ir Moderna vakcinos, kurių reikia dviejų dozių, rekomenduojamos dirbantiesiems su COVID pacientais ir pandemijos židiniuose.

Belgijos vakcinavimo kalendorius leidžia lengviau planuoti vakcinavimo procesą ir gerokai padidinti vakcinuojamų žmonių apimtis. Būtų aišku, kada „antrą šūvį“ gaus pirmąją Pfizer dozę gavę žmonės, kokios visuomenės grupės ir kada bus vakcinuojamos AstraZeneca, Moderna ir kitomis vakcinomis, kaip bus užtikrinamas vakcinavimo proceso lankstumas, išvengiant konfliktų dėl vakcinavimo eiliškumo. Viešai skelbiamos skiepijamų žmonių grupės sumažintų įtampą, kylančią dėl laukimo baimės ir nežinios, kada ateis jų eilė. Be to, tai užkirstų kelią piktnaudžiavimui ir „blato“ paieškoms, kaip, pvz., pastebėtoms Šilalės ligoninėje.

Belgijos kalendoriuje matyti naujai gaunamų  vakcinų skaičius ir skirtingos vakcinavimo schemos padeda aiškiau valdyti situaciją ir prireikus užsakyti naujų vakcinų dozių.  Tai pravartu ir bendraujant su Europos Komisija, centralizuotai perkančia vakcinas visoms Europos Sąjungos šalims. Pvz., Prancūzija  kreipėsi į Europos Komisiją prašydama daugiau Moderna vakcinos. Lietuva gali sekti šių šalių pavyzdžiu.

Susiję straipsniai

Close