Vilija Blinkevičiūtė. Moterų vieta – tik prie puodų?

Vilija Blinkevičiūtė. Moterų vieta – tik prie puodų?

Premjere, tokie Jūsų teiginiai žemina ir žeidžia moteris. Svarbios pareigos – vyrams, o moterims belieka tupėti prie puodų? Už lango – lyg ir ne devynioliktojo amžiaus pabaiga. Lyg ir nebe šiaudinių pastogių laikmetis.

Sutinku, kad ministro poste labai svarbu kompetencija, išmanymas, profesionalumas. Lietuvoje nėra kompetentingų moterų? Jau išnaikintos ar dar neužaugo? Nuvilsiu premjerą: Lietuvoje labai daug moterų, kurios būtų puikios ministrės.

Kaip dirba kai kurie „profesionalai”, jau pamatėme. Laikas svarbioms pareigoms ieškoti ir rasti profesionalių.

Taip, valstybė nesugrius, jei Vyriausybėje laikinai nedirbs nė viena ministrė. Vis dėlto požiūris (moterims – puodai, ministrų pareigos – vyrams) – pražūtingas. Tai lemia, kad moterų atlyginimai ir pensijos vis dar mažesni nei vyrų, kad moterims vis dar nesudarytos tinkamos sąlygos derinti karjeros ir asmeninį, šeimos gyvenimą.
Tikiu, kad ne už kalnų diena, kai Lietuvos policijai vadovaus generalinė komisarė ir, kas galėtų paneigti, ji vėliau taps premjere.
Deja, bet toks požiūris, kad moteris nesusitvarkys su atsakingu darbu, kad jos darbas ir turi būti vertinamas menkiau, vis dar gajus. Europos Parlamente vienas kolega pareiškė, kad moterys ir turi uždirbti mažiau, nes jos kvailesnės ir silpnesnės. Atkirtis šiam tamsuoliui buvo žaibiškas: viešai pasmerktas, nukentėjo ir finansiškai.

Tokia vyriška nevyriška politika lemia, kad vis dar per mažai moterų dalyvauja politikoje. Lietuvoje savivaldybėms vadovauja vos penkios moterys merės, Seime – vos 31 moteris iš 141 Seimo nario (moterų Seime mažiau nei buvusioje kadencijoje). Nė vienai Lietuvos partijai nevadovauja moteris.

Ir mes dar stebimės, kad dešimtmečiais Lietuvoje negalime išspręsti socialinių, švietimo, sveikatos apsaugos problemų?

Europoje tendencijos kitos. ES vidutiniškai kas trečią ministrų portfelį turi moterys. Kai praėjusių metų vasarą Ispanijoje (ketvirtoje pagal dydį euro zonos ekonomikoje) buvo formuojama nauja vyriausybė, paskirta net 11 ministrių ir tik 6 ministrai.

Kiekvieną kadenciją daugėja moterų ir Europos Parlamente. Jos dabar sudaro 37 procentus visų narių. Deja, Lietuvai Europos Parlamente atstovauja vos dvi moterys iš 11 narių. Už Lietuvą keliskart mažesnei Maltai Europos Parlamente atstovauja 4 moterys.

Tikiu, kad ne už kalnų diena, kai Lietuvos policijai vadovaus generalinė komisarė ir, kas galėtų paneigti, ji vėliau taps premjere. Ir tai nieko neturėtų stebinti.

Politikę galite sekti Facebook  

Close