Viktoras Prokopčukas. Mažeikių rajono valdžia nusitaikė į gyventojams nepriimtiną pertvarką

Viktoras Prokopčukas. Mažeikių rajono valdžia nusitaikė į gyventojams nepriimtiną pertvarką

Neramiu visai tautai metu sulaukiau Mažeikių rajono Mažeikių apylinkės seniūnijos gyventojų ir čia veikiančių organizacijų pasirašyto laiško. Jame teigiama, kad Mažeikių rajono savivaldybės administracija rengiasi vykdyti rajono seniūnijų reformą ir panaikinti iki šiol daugybę metų buvusią Mažeikių apylinkės seniūniją, kuriai priklauso 20 kaimų.

„Mes, žemiau pasirašiusieji Mažeikių apylinkės seniūnijos gyventojai ir čia veikiančios organizacijos, NESUTINKAME ir griežtai reikalaujame NENAIKINTI Mažeikių apylinkės seniūnijos, kategoriškai NESUTINKAME, kad būtume prijungti prie kitų seniūnijų“, – tokia laišką pasirašiusiųjų reakcija.

Seniūnijų vadovus šiomis dienomis pasiekusiame Mažeikių rajono savivaldybės administracijos rašte teigiama, kad šiuo metu yra atliekamas Mažeikių rajono savivaldybės seniūnijų aptarnaujamų teritorijų ribų nustatymo ir seniūnijų pavadinimų keitimo plano (toliau – plano) parengimas, tiksliau – Mažeikių rajono savivaldybės vadovai siūlo panaikinti Mažeikių apylinkės seniūniją ir padalinti jos gyvenamąsias teritorijas likusioms seniūnijoms.

Minėtame plane prašoma susipažinti su plano rengėjo pateiktomis seniūnijų ribų alternatyvomis ir teikti pastabas bei pasiūlymus. Vietos gyventojų apklausa esą bus paskelbta vėliau.

Jie buvo nustebę dėl to, kad dabar, kai visi susirūpinę koronavirusu, savivaldybė neturi kitų rūpesčių ir kelia sąmyšį tarp kaimų gyventojų – juk iškeltas klausimas norimos pertvarkyti seniūnijos žmonėms labai aktualus.

Planą – šiuo atveju Mažeikių apylinkės seniūnijos naikinimo planą – aišku, ne už ačiū, rengė vilniečių bendrovė, o planavimą organizavo  Mažeikių rajono savivaldybės administracija.

Plano rengėjas, atsižvelgdamas į teisės aktų nuostatas bei Mažeikių rajono savivaldybės administracijos kovo 20 dienos sprendimą/pasiūlymą panaikinti Mažeikių rajono savivaldybės Mažeikių apylinkės seniūniją, parengė dvi gyvenamųjų vietovių priskyrimo aplinkinėms seniūnijoms alternatyvas.

Rašte išdėstyti ir Mažeikių apylinkės seniūnijos aptarnaujamų teritorijų priskyrimo kitų seniūnijų teritorijoms bei alternatyvų nustatymo kriterijai: seniūnijų centrų pasiekiamumas atstumo, laiko atžvilgiu, gyventojų skaičiumi – esą gyvenamosios teritorijos, turinčios 100 ir daugiau gyventojų buvo vertinamos pagal „patogumo“ principą, t.y. kaip patogiau pasiekti seniūnijos centrą. Šie kriterijai esą ir lemia tai, kodėl turėtų būti panaikinta Mažeikių apylinkės seniūnija.

Tas dvi alternatyvas, kurias pasiūlė Mažeikių seniūnijų pertvarkos rengėjai, svarstyti siūlo ir Mažeikių rajono savivaldybės administracija. Pirmuoju atveju dvidešimt seniūnijos gyvenviečių būtų priskirtos Laižuvos, Viekšnių, Tirkšlių, Židikų ir Reivyčių, antruoju – Laižuvos, Viekšnių, Tirkšlių ir Reivyčių seniūnijoms.

Planą – šiuo atveju Mažeikių apylinkės seniūnijos naikinimo planą – aišku, ne už ačiū, rengė vilniečių bendrovė, o planavimą organizavo  Mažeikių rajono savivaldybės administracija.

Laišką pasirašiusieji Mažeikių apylinkės seniūnijos atstovai pateikė ilgą sąrašą pagrįstų priežasčių, kodėl jie nesutinka su žadama atlikti reforma. Tas laiškas išsiųstas Seimo nariams, Mažeikių rajono savivaldybės administracijos, skyrių, partijų, visuomeninių organizacijų vadovams ir kt. Kai kurios bendruomenės dėl šios situacijos į mane kreipėsi dar anksčiau. Jie buvo nustebę dėl to, kad dabar, kai visi susirūpinę koronavirusu, savivaldybė neturi kitų rūpesčių ir kelia sąmyšį tarp kaimų gyventojų – juk iškeltas klausimas norimos pertvarkyti seniūnijos žmonėms labai aktualus. Juolab, kad šis klausimas tikrai nėra neatidėliotinas ir jį galima svarstyti pasibaigus koronaviruso keliamai grėsmei.

Kitas mūsų pastebėjimas, ar tokią reformą reikia pradėti savivaldybės kabinetuose, ar pirmiausia reikėtų paklausti gyventojų nuomonės? Juk jeigu gyventojai su siūlomu variantu nesutiks, kam tada ruošti tokią pertvarkos programą ir be reikalo leisti visų mūsų pinigus? Deja, bet gyventojų nuomones siūloma išklausyti tik tada, kai planas jau paruoštas.

Aš čia įžvelgiu ir dar vieną keistenybę – kai savivaldybės administracija nuolat akcentuoja, kad visur reikia taupyti turimas lėšas, sudaryti seniūnijų pertvarkos programą kažkodėl kreipiamasi į svetimą instituciją, kuriai reikės sumokėti. Įdomu būtų sužinoti ir kiek? Negi daugybė mūsų specialistų nesugeba to padaryti patys?

Mano galva visa ši situacija yra labai svarbi, pakeitimai paliestų daugybę rajono gyventojų, pridarytų jiems nemažai nepatogumų, todėl atidžiai stebėsiu, kaip ši pertvarka vyks toliau ir dėsiu visas pastangas, jog pokyčiai vyktų vadovaujantis gyventojų, o ne kabinetų, poreikiais.

 

Autorių galite sekti  

Susiję straipsniai

Close