V. Targamadzė: privalome keisti požiūrį į švietimą, nes tai - investicija į ateitį

V. Targamadzė: privalome keisti požiūrį į švietimą, nes tai – investicija į ateitį

Po prastų matematikos egzamino rezultatų kilus diskusijų bangai ir kaltųjų paieškoms, o ministrui žadant esmines permainas, švietimo ekspertė, profesorė Vilija Targamadzė sako, kad blogą pranašaujantys ženklai reiškėsi jau seniai, bet dėl to niekas nieko nedarė.

„[Standartizuoti] testai buvo nuo 2 iki 10 klasės ir matėsi, kad apie 30% vaikų egzamino neišlaikys, tačiau nacionaliniu lygmeniu nebuvo imtasi jokių priemonių ir pasekmės buvo chaotiškos. Dabar buvo leista brandos egzaminą laikyti turintiems ir nepatenkinamus pažymius. Tai – mokytojo autoriteto menkinimas“, - kalbėjo V. Targamadzė.

Kaip vieną iš pagrindinių tikslų, kuriuos pasiekę galėsime kalbėti apie situacijos švietimo sistemoje gerėjimą, profesorė akcentuoja kitokį požiūrį į mokslą. Negalime į švietimą žiūrėti per išlaidas, nes tai yra investicija į Lietuvos ateitį ir geresnį žmonių gyvenimą – geresnes darbo vietas, didesnes galimybes.

Tačiau būtinas ir politinių partijų susitarimas dėl tvarios švietimo sistemos. Švietimiečių bendruomenė praėjusių metų vasario mėnesį kreipėsi į šalies politinius lyderius, tarp jų ir į tuometinę Prezidentę, premjerą bei partijų pirmininkus, ragindama susitarti ir užkirsti kelią dažniems ir neretai nepagrįstiems švietimo sistemos pokyčiams.

„Politinių partijų susitarimas reikalingas tam, kad būtų labai aiškūs siekiniai. Partijos turi skirtingas ideologijas, todėl ir priemonės, tikslams pasiekti, bus skirtingos, bet tų tikslų turi būti siekiama nuosekliai.

Finansavimas negali būti fragmentiškas – lėšų skirstymas turi būti numatytas strategiškai ir tarnauti tikslams. Juo labiau, kad atkeliauja be galo didelės sumos ir subsidijos. Atlygis mokytojams dėstytojams, mokslininkams ir kitiems švietimo darbuotojams turi būti adekvatus“, - reikalingus pokyčius vardino V. Targamadzė.

Primename, jog socialdemokratai buvo vieni pirmųjų pernai delegavę savo atstovus į darbo grupę, atsakingą už nacionalinio susitarimo dėl švietimo rengimą. Kaip tuomet kalbėjo LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas, nacionalinis politinių partijų susitarimas dėl švietimo būtų labai didelis žingsnis link tvaraus šalies vystymosi. Tačiau projekto kuravimo darbus perėmus Vyriausybei siekiai liko neįgyvendinti.

Spalio mėnesį vyksiančių rinkimų į Seimą programoje socialdemokratai yra įsipareigoję, tarp kitų dalykų, panaikinti privačių mokyklų privilegijas, kuomet šios lėšas gauna ir iš valstybės biudžeto, ir iš tėvų įmokų, mažinti klasių dydį, priėmimą į mokyklas vykdyti pagal gyvenamąją vietą bei mokytojų atlyginimus padidinti bent iki 130% vidutinio šalies darbo užmokesčio.

Visą LSDP rinkimų programą rasite ČIA.

Susiję straipsniai

Close