V. Blinkevičiūtė: NT mokestis nepagrįstai smogtų daugeliui žmonių, socialdemokratai jam nepritars

V. Blinkevičiūtė: NT mokestis nepagrįstai smogtų daugeliui žmonių, socialdemokratai jam nepritars

Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) Seime nepalaikys nei Biudžeto ir finansų komiteto, nei Vyriausybės siūlomų nekilnojamojo turto (NT) mokesčio projektų, nutarė posėdžiavusi LSDP valdyba ir LSDP Seimo frakcija.

Pasak LSDP pirmininkės Vilijos Blinkevičiūtės, valdančiųjų teikiamos NT apmokestinimo taisyklės yra „ydingos, socialiai neteisingos, nepasieks skelbiamo tikslo ir tik dar labiau pagilintų nelygybę“.

„Jei valdančiųjų siūlomas NT mokesčio projektas būtų priimtas, jis kirstų per kišenę mažas bei vidutines pajamas turintiems žmonėms, gyvenantiems vieninteliame nuosavame būste. Nukentėtų ir šeimos, kurios turi pasiėmusios būsto paskolas. Taigi vietoje vis žadamo solidarumo – tik nauja našta pažeidžiamesniems visuomenės nariams.

Abu paskubomis pateikti NT įstatymų projektai yra skylėti, paliekantys daug vietos manipuliacijoms. Bet svarbiausia – abu projektai socialiai neteisingi, nes už tokios pačios vertės turtą skirtingose savivaldybėse žmonėms tektų mokėti visai kitokias sumas. Tokių valdžios sumanymų mes palaikyti negalime“, – sako V. Blinkevičiūtė.

Primena, kad Lietuva yra būsto ir nuomos kainų rekordininkė Europos Sąjungoje

Socialdemokratų lyderė atkreipia dėmesį, kad tarptautinės organizacijos Lietuvą yra įspėjusios dėl rekordinių būsto kainų Lietuvoje – jos kone dvigubai viršija euro zonos vidurkį.

Blinkevičiūtės teigimu, Vyriausybei derėtų svarstyti pasiūlymus, kaip didinti būsto prieinamumą žmonėms, o ne „kelti sumaištį ir nerimą svarstant socialiai neteisingus papildomus mokesčius“.

„Lietuvoje būsto ir jo nuomos kainos muša rekordus ir jau pasiekė 33 proc. augimą, nors būsto kainos euro zonoje vidutiniškai augo 16 proc. Būsto paskolų palūkanos irgi neleidžia žmonėms atsikvėpti. Valdantieji galėtų savo pastangas nukreipti tam, kad būstas būtų realiai prieinamas žmonėms. Nevystomi municipalinio būsto projektai ir nė nesvarstoma naudotis įstatymų suteiktais svertais ir svarstyti galimą nuomos kainų „įšaldymą“, nors tokia praktika yra taikoma kitose Europos Sąjungos valstybėse“, – pažymi ji.

Primename, kad Seime po svarstymo buvo pritarta NT mokesčio įstatymo pakeitimams. Tai yra vienas iš projektų, numatytų Vyriausybės pateiktoje mokesčių reformoje. Parlamento Biudžeto ir finansų komiteto iniciatyva Vyriausybės teiktas įstatymo projektas buvo patobulintas, sudarant galimybę pačioms savivaldybėms nusistatyti tarifus dėl NT apmokestinimo. Projekte numatoma, kad vietoje 0,06 proc. lengvatinio tarifo pagrindiniam gyvenamajam būstui, savivaldybės pačios galėtų nusistatyti tarifus 0,05–4 proc. intervale.

Close