V. Blinkevičiūtė: D. Kreivys susimovė – Vyriausybei laikas parodyti, ar ji vis dar valdo energetikos įmones

V. Blinkevičiūtė: D. Kreivys susimovė – Vyriausybei laikas parodyti, ar ji vis dar valdo energetikos įmones

Socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė sako, kad Vyriausybė turėtų rodyti lyderystę valdydama energetikos įmones, pavyzdžiui, „Ignitis grupę", kurioje didžioji kapitalo dalis priklauso valstybei.

Ji taip pat stebisi valdančiųjų vangumu ginant Lietuvos interesus Europoje, kuomet kalbama apie energetikos biržas.

„Ar mūsų energetikos sektorius vis dar tarnauja valstybei ir jos žmonėms, ar jau veikia kaip privati kompanija, kuriai svarbiausias tikslas – kuo didesnis pelnas? Ar valstybė dar valdo energetikos bendroves, kuriose, kaip ten bebūtų, didžioji kapitalo dalis priklauso valstybei? Tai reiškia – priklauso visiems Lietuvos žmonėms. Situacija nei kontroliuojama, nei stengiamasi ją kontroliuoti. Tyla ir tik didėjantys energetikos bendrovių pelnai. Vyriausybei  laikas parodyti, kad ji vis dar valdo energetikos įmones, kuriose didžioji kapitalo dalis priklauso valstybei", – partijos konferencijoje Jonavoje šeštadienį kalbėjo V. Blinkevičiūtė.

Politikė priminė premjero konservatoriaus Andriaus Kubiliaus energetikos ministro Arvydo Sekmoko žodžius, kuris tvirtino, kad „Ignitis grupės" Vyriausybė esą nebevaldo, o bendrovė ignoravo ir ignoruoja nacionalinio saugumo bei vartotojų interesus ir, vietoje gyvybiškai būtinų investicijų į atsinaujinančią energetiką Lietuvoje, ieško pelnų svetimose rinkose.

Įvardino valdančiųjų klaidų kainą

LSDP pirmininkė taip pat sakė, kad valdantiesiems derėtų dažniau atsiversti ir Lietuvos Konstituciją, kurios 47 straipsnyje skelbiama, kad „valstybė gina vartotojo interesus."

„Perlo Energijos" istoriją jau žino visa Lietuva. Susimovė ir Energetikos ministerija, ir ministras, susimovė rinkos priežiūros tarnybos. Konservatorių žadėta „stipri valstybė" tarsi nusišalino nuo problemų sprendimo. Kam atgavę nepriklausomybę sukūrėme rinkos priežiūros ir kontrolės institucijas? Kad gintų vartotojų interesus. Tam įkurta ir Vartotojų teisių apsaugos tarnyba, jau įsibėgėjus „Perlo" skandalui pareiškusi, kad sutartys su šiuo elektros tiekėju buvo nesąžiningos. Kur visos šios tarnybos, ministerija ir visa Vyriausybė buvo tuomet, kai šios sutartys buvo tik pradėtos brukti vartotojams? Buvo tyla", – priminė V. Blinkevičiūtė.

Ji vardijo, kad socialdemokratai, dar pavasarį pasiūlė stabdyti elektros rinkos liberalizavimą, kreipėsi į rinkos priežiūros institucijas, Seime buvo registruotos įstatymų pataisos, numatančios liberalizacijos etapų atidėjimą. „Valdančiųjų nebuvome išgirsti. Dabar už šias jų klaidas kompensacijų pavidalu sumokės visi Lietuvos žmonės per biudžetą – apie 10 mln. eurų", – teigė LSDP pirmininkė.

Ragina aktyviai ginti Lietuvos interesus Europoje, burti sąjungininkus

Pasak V. Blinkevičiūtės, krizė apnuogino bėdas ir su energijos biržomis.

„Pasirodo, kaltų nėra, algoritmai už kainas atsakingi. Ir dabar, stebint tarptautinį valdančiųjų veikimą, didelės aistros ir noro ginti valstybę, ginti vartotojus – nematyti. Kalbu apie energijos kainas, nesąžiningą energijos biržų veiklą, sąjungininkų Europoje paiešką. Jau vakar reikėjo plaukti ar skristi į Švediją ir tartis dėl pigesnės elektros. Nelaukiant Europos Vadovų tarybos sprendimų. Europos Komisija tam tikrai pritartų. Ar čia, Lietuvoje, laukiama, kada Europos Komisija dar nupirks bilietus į Švediją arba švedai patys mums pasiūlys pigesnę elektrą?" – klausė V. Blinkevičiūtė.

Ji pabrėžė, kad socialdemokratai, iniciavę D. Kreiviui interpeliaciją, laukia atsakymų į daug ir rimtų klausimų.

„Visuomenė nusipelnė kompetentingo, sąžiningo ir atviro energetikos politikos formuotojo – energetikos ministro. Žinoma, energetikos krizė neturėtų užgožti ir užsienio reikalų ministro atsakomybės už padarytas klaidas. Interpeliacijos jam klausimas vis dar aktualus", – minėjo socialdemokratų lyderė.

Ji pažymėjo, kad jau antrą kartą Seimui – o jei reikės ir trečią ir ketvirtą – socialdemokratai teikia atitinkamas įstatymų pataisas dėl artėjančio šildymo sezono.

„Mat be jokios pagalbos vis dar lieka tie gyventojai, kurie būsto šildymui naudoja elektros energiją ar gamtines dujas. Jiems tebetaikomas standartinis 21 proc. PVM tarifas. Tai neteisinga. Todėl elektrai, gamtinėms ir suskystintoms dujoms siūlome taikyti lengvatinį 9 proc. tarifą", – kalbėjo ji.

Susiję straipsniai

Close