V. Blinkevičiūtė – apie valdžios siūlymus dėl kainų šoko: pusmetį miegojo, bet iki šiol nesuvokia, kaip gyvena žmonės

V. Blinkevičiūtė – apie valdžios siūlymus dėl kainų šoko: pusmetį miegojo, bet iki šiol nesuvokia, kaip gyvena žmonės

Socialdemokratų partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė teigia, kad finansų ir energetikos ministrų pristatytos priemonės, kaip mažinti augančių kainų šoką šalies gyventojams, yra „pavėluotos ir nepakankamos".

„Bemaž pusę metų konservatoriai su liberalais kartojo, kad pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos yra nesąmonė – girdi, Lietuvoje jos neveiks, netinka. Atmetė visus socialdemokratų siūlymus jas įvesti. O iš lenkų, jas pritaikiusių, kaip skelbė premjerė, nėra čia ko mokytis.

Džiaugiuosi, kad Vyriausybė pagaliau atsibudo ir pritaria bent vienam socialdemokratų siūlymui – įvesti 0 proc. PVM tarifą šildymui. Tačiau apmaudu, kad jie to nesuprato anksčiau, nesuvokė susiklosčiusios situacijos", – vertina V. Blinkevičiūtė.

Siūlo laikinai taikyti PVM lengvatą maisto produktams

Čia pat valdančiuosius ji ragina kuo greičiau svarstyti PVM lengvatas būtiniausiems maisto produktams bei elektrai ir dujoms, o valstybinių energetikos įmonių rekordinius pelnus nukreipti kompensacijoms.

„Panašu, kad Vyriausybė ligi šiol nesupranta, kas vyksta ant žemės rekordinių kainų žiemos metu. Mažai suvokia apie žmonių poreikius, susikaupusias skolas. Vyriausybė vis kalba apie „vidutinišką" infliaciją ir apie tai, kiek „vidutiniškai" augo žmonių pajamos ir kainos. Kiekvieną dieną šimtai tūkstančių žmonių priversti skaičiuoti kiekvieną eurą, turi įsiskolinimų. Ir jie auga. Daugiau nei pusė milijono žmonių gyvena ant skurdo rizikos ribos, kuri pernai buvo 430 eurų", – sako V. Blinkevičiūtė.

Ji pabrėžia, kad mažas ir vidutines gaunančių žmonių pajamų infliacija yra 20 ar net 30 proc., nes pagrindinės prekės ir paslaugos – maistas, degalai, mokesčiai už komunalines paslaugas – „pabrango žvėriškai".

„Tik trys valstybės Europos Sąjungoje neturi, tarkime, lengvatinio PVM būtiniausiems maisto produktams. Mokestinės lengvatos puikiausiai veikia. Ir tai rodo kitų šalių pavyzdžiai. O su socialiai atsakingais prekybininkais susitarti irgi galima – būtent taip padarė lenkai. Susitarė, kad verslai tinkamai pasinaudotų lengvata ir sumažintų prekių kainas savo lentynose. Ir jie savo žodžio laikosi", – primena V. Blinkevičiūtė.

Socialdemokratų pasiūlymų kratosi „lyg velnias kryžiaus"

Pasak politikės, paskelbus apie augsiančias dujų ir elektros kainas, praėjusių metų vasarą socialdemokratai pasiūlė sprendimų paketą – registravo atitinkamas įstatymų pataisas Seime.

„Tačiau konservatoriai ir liberalai atmetė visus mūsų pasiūlymus, kaip žmonėms bent kiek palengvinti augančių kainų naštą. Dar vasarą Seimui pasiūlėme įvesti lengvatą buitiniams dujų ir elektros vartotojams, taip pat būtiniausiems maisto produktams – 9 proc. PVM.

Valdantieji kratėsi visų mūsų pasiūlymų lyg velnias kryžiaus. Ministrai, dalyvaudami frakcijos posėdžiuose, iš aukšto kartojo, kad tai nieko nepakeis, kad valdžia padarė viską. Girdi, ir gyventojų skolas „išdėstė", ir svarstys gyventojų pagalbos ir paramos prašymus. Tokio valdžios elgesio ir neveiklumo mes, socialdemokratai, pateisinti negalime", – akcentuoja LSDP pirmininkė.

Socialdemokratė nurodo, kad antai kaimynai estai svarsto visiškai kompensuoti žmonėms elektros tinklo mokesčius, taip pat dengti pusę išlaidų dujoms, o švedai skyrė 590 mln. eurų gyventojams, susiduriantiems su sunkumais apmokant išaugusias elektros kainas.

„Dar viena priemonė mažinant kainas, kuri išimtinai Vyriausybės rankose – valstybės įmonės, tiekiančios energiją. Kadangi valstybinės energetikos įmonės gavo rekordinius pelnus, jie gali būti naudojami situacijos sušvelninimui. Tarkime, pelną galima panaudoti kompensacijoms gyventojams", – mano V. Blinkevičiūtė.

Susiję straipsniai

Close