V. Blinkevičiūtė apie padidėjusias elektros ir dujų kainas: kam reikalinga tokia Vyriausybė, kuri nieko negali padaryti?

V. Blinkevičiūtė apie padidėjusias elektros ir dujų kainas: kam reikalinga tokia Vyriausybė, kuri nieko negali padaryti?

Nuo liepos įsigaliojant didesnėms elektros ir dujų kainoms, opozicinės Socialdemokratų partijos lyderė Vilija Blinkevičiūtė sako nematanti jokių Vyriausybės veiksmų siekiant mažinti šio pokyčio socialines pasekmes.

Politikė teigia, kad Vyriausybė nepasinaudojo galimybe daryti įtaką reguliuojamai kainos daliai ir perspėja, kad išaugusios energijos kainos „dar labiau įsuks kainų didinimo karuselę".

„Matau, kad valdantieji sukasi toje karuselėje ir šypsosi: didesnės kainos – daugiau mokesčių gyventojai sumokės į biudžetą. Tik tokia karuselė turi vieną trūkumą. Ir besisukančius joje, ir stovinčius šalia jos, anksčiau ar vėliau pradeda pykinti.

Vyriausybė negali įsikišti į kainų reguliavimą? Kainų augimas nuo Vyriausybės nepriklauso ir ji į tą procesą nesikiš? Tai kam tokia Vyriausybė reikalinga, pakanka Statistikos departamento", - sako V. Blinkevičiūtė.

Socialdemokratų lyderės teigimu, Vyriausybės rankose yra instrumentų, kaip galima būtų mažinti energijos kainas, tačiau, jos žodžiais, apsispręsta „nedaryti nieko".

„Vyriausybė žinojo ir matė, kokie procesai vyksta rinkose. Matė, kad brangsta žaliavos. Ir nesiėmė jokių veiksmų, net laikinų, kurie bent kiek pagelbėtų šioje situacijoje. Elgtasi priešingai: skambėjo ciniški pareiškimai, kad nieko negalima padaryti. O būtų galima kalbėti kad ir apie valstybinių įmonių pelningumo peržiūrą –  štai valstybės valdomos įmonės „Ignitis" grupės pelnas pernai augo beveik tris kartus ir siekė 170 mln. eurų", - teigia V. Blinkevičiūtė.

Politikė laikosi nuomonės, kad valstybinės įmonės turėtų siekti ne pelno, o teikti kokybiškas paslaugas gyventojams už mažiausią įmanomą kainą.

„Valstybinės įmonės negali piktnaudžiauti padėtimi rinkoje. Negali didinti pelnų visų vartotojų sąskaita jiems keliant kainas. Ir čia yra Vyriausybės užduotis neleisti valstybės įmonėms elgtis lyg privačioms bendrovėms. Bet vėlgi, nematome jokių veiksmų. Už tą neveiklumą dabar sumokės visi vartotojai.

Aiškinama, kad augant kainoms, auga ir žmonių pajamos. Esą vidutiniškai atlyginimai sparčiai didėja. Bet tai yra tik gražiai auksiukais papudruota viena medalio pusė. Kita pusė – kur kas tamsesnė: nemažai daliai žmonių pajamos nedidėjo, o dalis per pandemiją tas pajamas ir prarado. Kol kas veiksmų, kaip didinti mažiausiai uždirbančiųjų žmonių pajamas, taip pat nematome", - vertina V. Blinkevičiūtė.

Primename, kad nuo liepos 1 d. daugumai vartotojų brangsta elektra ir dujos. Vidutiniškai elektros brangimas sieks apie 8 proc., o dujų – 26–50 proc., yra paskelbusi Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT).

Premjerė Ingrida Šimonytė gegužės pabaigoje komentuodama VERT sprendimą pabrėžė, kad Vyriausybė į kainų nustatymą nesikiša.

„Elektros ir dujų kainos yra reguliuojamos nepriklausomo reguliuotojo, kuris turi savo metodiką, kurioms politikai nedaro įtakos. Tos institucijos, nustatydamos kainų pokyčius, tikrai nuo Vyriausybės nepriklauso ir Vyriausybė į tą procesą nesikiša. Toliau jau finansinė parama, kuri yra reikalinga žmonėms, kuriems yra sunkiau užsimokėti už kažkokias paslaugas, yra bendra schema, socialinės paramos mechanizmai", - yra sakiusi I. Šimonytė.

Susiję straipsniai

Close