Ukrainietės Olena ir Svitlana: „Mus žudo ir naikina“

Ukrainietės Olena ir Svitlana: „Mus žudo ir naikina“

„Jie nuolat apšaudo civilius – moteris, motinas, merginas, vaikus, tiesiog iššaudo žmones... Nėščiosios gimdo slėptuvėse... Tai mūsų realybė. Mus gali paimti įkaitais, mus gali nužudyti, bet mūsų laisvės ir orumo jie nepasiims“, – sako ukrainietės visuomenininkės Svitlana Dubina ir Olena Čornobrovenko, kurių kreipimosi vaizdo įrašas paskelbtas šiandien Seime vykusioje spaudos konferencijoje „Kovo 8-oji karo šešėlyje“.

Vinycioje gyvenančios moterys savo kreipimąsi įrašė iš anksto. O kovo 6-ąją Rusijos raketos jau siaubė šį miestą, visiškai sugriovė Vinycios oro uostą.

„Visą laiką girdime pavojaus sirenų kauksmą“, – sako S. Dubina.

Moteris mini nuolatines kruvinas atakas prieš civilius visoje šalyje. Kovo 2-ąją Kyjive buvo apšaudyta geležinkelio stotis, kurioje glaudėsi evakuacijai besirengusios moterys su vaikais. S. Dubina pažymi, kad fiksuojami ir seksualinio smurto prieš moteris atvejai.

Negalią turinti ir neįgaliųjų reabilitacijos centre dirbanti O. Čornobrovenko pasakoja, kad prasidėjus Rusijos agresijai, neįgalieji išgyvena nesibaigiantį siaubą ir neviltį.

O. Čornobrovenko liudijimu, nuskambėjus pavojaus signalui, kai reikia slėptis, žmonės su negalia lieka namuose ar kitose patalpose, nes negali nusileisti į slėptuvę – arba negali to padaryti greitai. Anot moters, jiems belieka melstis. Nepakeliamas stresas žmonėms sukelia naujų ligų.

S. Dubina pabrėžia, kad karo realijos suteikė naują prasmę moterų kovai už savo teises – ir kovo 8-osios datai, kuri Jungtinių Tautų kalendoriuje pažymėta kaip Tarptautinė moterų diena.

„Šiandien, kovo 8-ąją, turėjo būti moterų maršas. Ruošėmės, galvojome apie šios datos prasmę. Prasmę padiktavo karas.“ Pasak visuomenininkės, šiandien kova už teises – tai kova už taiką.

„Šiandien kovojame už moterų teises karo metu“, – siaubingas realijas apibūdina S. Dubina.

Spaudos konferencijos iniciatorė Seimo narė socialdemokratė Orinta Leiputė sako, kad Rusijos agresijai nesiliaujant ir žiaurėjant, pažeidžiamiausių visuomenės narių padėtis su kiekviena diena darosi vis tragiškesnė.

Parlamentarė mini „moteris, bėgančias nuo karo siaubo su vaikais, senais tėvais, neįgaliais artimaisiais – ir moteris, kurios negali niekur išvykti, nes slaugo paliegusius artimuosius, prižiūri garbaus amžiaus tėvus ar laukiasi kūdikio; moteris, kurios gimdo rūsiuose, slaugo sužeistuosius – arba su ginklu rankose kovoja karo lauke.“

Kalbėdama apie neįgaliųjų situaciją, O. Leiputė pažymi, kad ir Lietuvos neįgaliųjų organizacijos vis garsiau kelia klausimus dėl mūsų pasirengimo gelbėti žmones su negalia ir dėl slėptuvių pritaikymo.

Parlamentarė kreipėsi į Seimo sveikatos reikalų komitetą dėl Lietuvos pasirengimo priimti karo pabėgėlius iš Ukrainos.

„Būtina užtikrinti visų reikalingų medicinos paslaugų teikimą, padėti ukrainiečiams integruotis į mūsų darbo rinką“, – pažymi O. Leiputė.

Seimo narys socialdemokratas Algirdas Sysas sako matąs neišnaudotų galimybių Rusijai taikomoms sankcijoms griežtinti. Jo vertinimu, per lėtai imamasi turto, pinigų įšaldymo, judėjimo galimybių apribojimo – ypač „pirmiesiems asmenims“.

Parlamentaras cituoja Rytų ir Vidurio Europos socialdemokratų kreipimąsi, kuriuo raginama „remti Ukrainos ginkluotųjų pajėgų pasirengimą ginti savo piliečius“.

A. Sysas taip pat ragina Lietuvos žmones kalbėtis su žmonėmis Rusijoje – taip priešintis Kremliaus pasakoms.

Susiję straipsniai

Close