Tarptautinėje konferencijoje Seime bus svarstomi pokyčiai, užkardantys moterų išnaudojimą prostitucijoje

Tarptautinėje konferencijoje Seime bus svarstomi pokyčiai, užkardantys moterų išnaudojimą prostitucijoje

Gegužės 24 dieną, 14 valandą Seime vyks nuotolinė Tarptautinė konferencija „Jos ateitis – lygybė“. Konferencijos tikslas – siekti teisinės reformos Lietuvoje, kuri padėtų užkirsti kelią prekybai seksu kaip smurtui lyties pagrindu, ir moterų, ir mergaičių išnaudojimui, pašalinant sankcijas prostitucijoje išnaudojamiems asmenims bei užtikrinant adekvačią teisinę atsakomybę sekso pirkėjams (klientams), darantiems nusikaltimą prieš žmogų, jo orumą bei laisvę ir sukuriant pagalbos programą siekiantiems išeiti iš išnaudojimo prostitucijoje (Exit Program).

Mokslinių tyrimų duomenys liudija, kad dauguma prostitucijoje esančių moterų pakliūva į ją per smurtą ir dar būdamos vaikai.

„Tiek Europos Parlamentas, tiek Europos Taryba pripažino prostituciją smurto prieš moteris forma. Deja, Lietuvoje prekyboje seksu išnaudojamos moterys ne tik vis dar nesulaukia pagalbos, nėra išėjimo iš prostitucijos programos, bet jos vis dar masiškai baudžiamos, skirtingai nuo sekso pirkėjų. Mokslinių tyrimų duomenys liudija, kad dauguma prostitucijoje esančių moterų pakliūva į ją per smurtą ir dar būdamos vaikai. Smurtas, priklausomybės, sveikatos sutrikimai ir suicidiniai bandymai yra jų kasdienybė, tad džiaugiuosi, kad naujoji Vyriausybė pateikė teigiamą išvadą mano pataisoms dėl sankcijų šioms moterims panaikinimo“, – sako Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos narė Dovilė Šakalienė, globojanti konferenciją.

Konferencijos rengėjai atkreipia dėmesį, kad, kaip rodo tyrimai, į prostituciją atveda smurtas: absoliuti dauguma patyrė įvairių rūšių smurtą vaikystėje, paauglystėje ar iš intymaus partnerio. Pavyzdžiui, 9 šalis apėmęs tyrimas parodė, kad 63 proc. prostitucijai išnaudojamų moterų vaikystėje patyrė seksualinę prievartą. Kitas tyrimas atskleidė, kad 82 proc. prostitucijai išnaudojamų asmenų, prieš patekdami į prostitucijos tinklą, patyrė lytinę prievartą, o 75 proc. – fizinį smurtą. 40 proc. moterų privertė tapti prostitutėmis ar tiesiog jas pardavė jų intymūs partneriai. Dauguma pateko į prostituciją būdamos jaunesnės nei 14 metų. Taigi, yra prekybos žmonėmis ir lytinio vaikų išnaudojimo aukos. 75 proc. prostitucijoje esančių asmenų yra 13–25 metų amžiaus.

Vėliau per smurtą į prostituciją patekusios moterys išnaudojamos ir toliau ir net negali kreiptis pagalbos į policiją, nes čia joms pirmiausias surašomas protokolas, tad išnaudojamos moterys yra nubaudžiamos dar vieną kartą.

„Neseniai Italijos Konstitucinis Teismas pripažino, kad prekyba seksu prieštarauja šalies Konstitucijai, nes ji pažeidžia žmogaus orumą. Yra ir daugiau panašių teismo sprendimų kitose šalyse. Nėra jokių abejonių, kad prostitucija yra smurto prieš moteris forma. Taigi, bent aš siūlau stabdyti seksualinio išnaudojimo paklausą pereinant prie „Šiaurės modelio“, t. y. adekvačią baudžiamąją atsakomybę taikyti ne išnaudojamiems asmenins, bet seksą perkantiems klientams, sąvadautojams, suteneriams ir viešnamių veiklos organizatoriams. Tikiu, kad ši konferencija bus svarus balsas už šiuos pokyčius“, – teigia Nacionalinės asociacijos prieš prekybą žmonėmis vadovė Dalia Puidokienė.

Renginį globoja Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Jungtinių Tautų Komiteto prieš moterų diskriminaciją narė prof. Dalia Leinartė, Jungtinių Tautų komiteto prieš žmonių su negalia diskriminaciją narys prof. Jonas Ruškus. Konferencijoje dalyvaus pranešėjai iš svarbiausių šiame laukia dirbančių NVO, pranešėjai iš Švedijos, Vokietijos, Prancūzijos ir Europos Sąjungos institucijų.

Susiję straipsniai

Close