V. Targamadzė apie planą „Naujos kartos Lietuvai“: steigiamos naujos lėšų siurbyklos?

V. Targamadzė apie planą „Naujos kartos Lietuvai“: steigiamos naujos lėšų siurbyklos?

Socialdemokratams vis didesnį nerimą kelia paslapties šydo gaubiamas valdžios „Naujos kartos Lietuvos“ planas.

Po šio plano pristatymo Seimo Švietimo ir mokslo komitete dar labiau išryškėjo jau anksčiau kritikuotos problemiškos tendencijos.

„Matyti, kad valdžia rengiasi liūto dalį švietimui skirtų plano lėšų mesti vadinamosioms Tūkstantmečio gimnazijoms, kurių koncepcija jau yra sulaukusi ekspertų kritikos dėl miglotumo ir užprogramuoto elitizmo“, – įspėja Seimo Švietimo ir mokslo komiteto narė profesorė Vilija Targamadzė.

Šioms gimnazijoms puoselėti numatoma mesti 210 mln. eurų, jų bus steigiama 150. Kitoms, ne elitinėms mokykloms, panašu, liktų tik trupiniai.

„Nusitaikyta dosniai investuoti į naujų sistemų ir struktūrinių padalinių kūrimą, net nesivarginant pagrįsti tokį apsisprendimą. Tai grėsminga tendencija, ypač matant chroniškas problemas ikimokyklinio ugdymo, pedagogų rengimo, profesinio mokymo, mokslo ir studijų srityse“, – pažymi parlamentarė.

Planas „Naujos kartos Lietuvai“ pristatomas kaip ilgalaikė programa, kuriai įgyvendinti prireiks 2,25 mlrd. eurų. Švietimui numatoma skirti 14 proc. lėšų. „Itin reikšmingoms reformoms“ švietimo ir mokslo srityse, ministerijos teigimu, numatyta skirti iki 489 mln. eurų.

Nacionalinį integruotą planą „Naujos kartos Lietuvai“ valdžia turi parengti iki balandžio 30 d., finansavimas truktų iki 2026 m. rudens. Lietuvai iš viso yra numatyta 2,225 mlrd. eurų dotacijoms ir iki 3 mlrd. eurų paskoloms.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ypač reklamuoja „pažangos programą“, pavadintą „Tūkstantmečio mokyklos“.

„Tūkstantmečio“ gimnazijos Vyriausybės programoje apibūdinamos kaip naujos kartos mokyklos, kuriose bus kviečiami dirbti aukščiausius ugdymo rezultatus demonstruojantys mokytojai, gabiausi pedagoginių studijų absolventai, bus visa reikalinga šiuolaikinė infrastruktūra, STEAM laboratorijos.

Ekspertai įspėja, kad geriausiuosius sutelkus elitinėse mokyklose, socialinė atskirtis tik gilės.

„Neaišku, kaip steigs tas mokyklas. Kitos mokyklos gali netekti potencialo, jei geriausius pedagogus, mokinius ir resursus tarsi nusiurbs tos „tūkstantmečio gimnazijos“, – apibendrina profesorė V. Targamadzė, kviesdama nepasiduoti valdžios burtažodžių kerams.

Close