Svetlana Grigorian. Virtualus patrulis – tavo Facebook drauguose

Svetlana Grigorian. Virtualus patrulis – tavo Facebook drauguose

Balandžio pradžioje visuomenę pasiekė žinia, kad darbą pradeda virtualus patrulis. Tai specialus trijų policijos pareigūnų padalinys, kurių pagrindinė užduotis - nusikalstamų veikų ar administracinių nusižengimų prevencija elektroninėje erdvėje.

Pranešama, kad policininkai reaguos į akivaizdžius elektroninėje erdvėje daromus ar rengiamus daryti teisės pažeidimus, už ką pradžioje nusižengti įstatymams ketinantys asmenys bus įspėti ir paprašyti nutraukti galimai neteisėtus veiksmus, o jei to nepadarys, apie galimą nusikaltimą bus renkama medžiaga ir perduota tolimesniam tyrimui.

Labiausiai, anot policijos, turėtų sunerimti kontrabandinių cigarečių, alkoholio, narkotikų, vairuotojų ar  automobilių techninės apžiūros pažymėjimų prekeiviai, mėgėjai grasinti, tyčiotis bei kiti įvairiausio plauko elektroninės erdvės parazitai.

Nors pranešama, kad virtualus patrulis dirbs visoje elektroninėje erdvėje, panašu, kad didžiausias dėmesys bus skiriamas socialiniam tinklui Facebook, kuriame, beje, virtualus patrulis turi ir savo puslapį.

Po kilusio nemažo ažiotažo ir klausimų dėl žodžio laisvės ir privatumo, policija patikina, kad virtualus patrulis dirbs viešai, nevaržys žodžio laisvės ir nesikiš į privačių asmenų susirašinėjimus, tačiau realybė gali būti kiek kitokia...

Nesu nei karto mačiusi viešo įrašo Facebook‘e apie siūlymą nusipirkti rūkalų, alkoholio ar narkotikų, niekada nemačiau siūlančių prisiimti svetimo asmens nusikaltimo, ar žmonių, siūlančių neteisėtai nusipirkti vairuotojo pažymėjimo ar techninės apžiūros talono. Labai didelė tikimybė, kad neatsiras nei vieno viešai mačiusio tokių veiklų, o tai reiškia, kad jei tokių ir esama, tokios veiklos socialiniuose tinkluose yra slaptos, daromos privačiose grupėse ar susirašinėjimuose.

Norint realiai ištirti tokias veiklas, policijos pareigūnams, su socialinių tinklų žinia, nors greičiausiai, be jos, teks, skirtingai nei deklaruojama, brautis į privačią erdvę, o čia jau atsiranda daug ir didelių abejonių dėl pamatinių žmogaus teisių ir laisvių.

Policija net neslepia, kad tuo atveju jei pastebės daromus ar ketinamus daryti nusikaltimus elektroninėje erdvėje, pirmiausia juos darančius asmenis įspės privačia žinute Facebook‘e. Visi Facebook vartotojai žino, kad pašalinis asmuo be asmeninio sutikimo negali parašyti privačios žinutės, tad šis policijos sumanymas sunkiai įgyvendinamas. Nebent policijos pareigūnai apsimetę kitais asmenimis taps jūsų virtualiais draugais. Paskaitę šį komentarą, atidžiai peržiūrėkite savo Facebook draugų sąrašą. Gali būti, kad vienas iš nepažįstamųjų – pareigūnas.

Kaip ir daugelis žmonių, noriu gyventi saugioje aplinkoje, tačiau ne privatumo ir laisvės sąskaita.

Kaip ir daugelis žmonių, noriu gyventi saugioje aplinkoje, tačiau ne privatumo ir laisvės sąskaita. LR Konstitucijos 22 straipsnis aiškiai sako, kad žmogaus privatus gyvenimas neliečiamas. „Asmens susirašinėjimas, pokalbiai telefonu, telegrafo pranešimai ir kitoks susižinojimas neliečiami. Informacija apie privatų asmens gyvenimą gali būti renkama tik motyvuotu teismo sprendimu ir tik pagal įstatymą.“ – sakoma Konstitucijoje.

Žmonės buvo ypač pavargę nuo Valstiečių ir žaliųjų partijos diktuotų įvairiaspalvių suvaržymų, ribojimų ir draudimų, todėl per praėjusius Seimo rinkimus rinkosi naujas, su žmogaus laisvėmis siejamas politines jėgas. Rinkėjai tikėjosi didesnės pagarbos žmogui ir jo laisvėms, tačiau, panašu, jog gavo dar daugiau suvaržymų. Labai nustebčiau jei išaiškėtų, jog virtualaus patrulio atsiradimas nėra suderintas su valdančiąja dauguma, kurios tarpe ir žmogaus teises turėjusios ginti abi liberalų partijos. Kaip sako Premjerė Ingrida Šimonytė: tie, kuriems nepatinka ši valdžia, galės 2024 m. išsirinkti tuos, kurie patiks...

Vieną rytą pabudęs supranti, kad visos įsivaizduojamos laisvės ir privatumas yra tik iliuzija, o gyvenimas, kur kiekvienas tavo žingsnis yra kontroliuojamas ir sekamas yra ne ką laisvesnis nei Šiaurės Korėjoje. Labai tikiuosi, kad valdantieji nepabijos ir visuomenei detaliai atskleis tikrąsias virtualaus patrulio atsiradimo priežastis ir tyrimų mastą. Sukeltos abejonės reikalauja detalaus išaiškinimo ir pasiaiškinimo.

Šių metų pradžioje Facebook ėmėsi neordinarinių priemonių ir laikinai už smurto skatinimą, užblokavo JAV prezidento Donaldo Trumpo paskyrą šiame tinkle. Panašu, kad gali nutikti ir taip, jog lygiai taip pat, kaip ir JAV Prezidentą, Facebook administratoriai, už kėsinimąsi į žmogaus laisves ir privatų gyvenimą, užblokuos ir naują mūsų valdžios darinį - virtualų patrulį.

Susiję straipsniai

Close