Socialdemokratai: Vyriausioji rinkimų komisija virto „valstiečių“ tarnaite

Socialdemokratai: Vyriausioji rinkimų komisija virto „valstiečių“ tarnaite

Vyriausiąja rinkimų komisija (VRK) pasitikėti nebegalima, ši institucija virto valdančiosios „valstiečių“ partijos tarnaite, sako Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atstovai.a

VRK sprendimas išteisinti tarnybine padėtimi per Seimo rinkimus galimai pasinaudojusį „valstiečių“ deleguotą žemės ūkio ministrą Giedrių Surplį – dar vienas pavyzdys, kuomet taikomi dvigubi standartai, vertina LSDP frakcijos Seime seniūnas Julius Sabatauskas.

Anot jo, tai jau nebe pirmas atvejis, kuomet svarstant klausimus, susijusius su „valstiečiais“, VRK juos išteisina.

„Ramūno Karbauskio dalinti tautiniai kostiumai, Naisių teatro pasirodymai, kur skamba pagyros „valstiečių“ vedliui – visa tai, anot VRK, ne pažeidimai, nors vyksta rinkimai. Dabar – G. Surplio atvejis. Vienus VRK už menkiausius pažeidimus vertina griežčiausiai, o tiems, kurie turi valdžią, galima daryti bet ką. VRK darosi visiška valdančiosios partijos tarnaite. VRK, turinti būti nepriklausoma, virto šališka ir neobjektyvia institucija, kuria pasitikėti nebegalima“, - sako J. Sabatauskas.

VRK, turinti būti nepriklausoma, virto šališka ir neobjektyvia institucija, kuria pasitikėti nebegalima.

VRK parengtame išvados dėl G. Surplio projekte siūlyta pripažinti, kad G. Surplys, kandidatuodamas Seimo rinkimuose Zanavykų rinkimų apygardoje, pasinaudojo tarnybine padėtimi, skelbė nepažymėtą politinę reklamą. Tačiau VRK, keturiems komisijos nariams susilaikius, nusprendė kitaip.

Pasak Justo Pankausko, LSDP pirmininko pavaduotojo, VRK balsavimas dėl G. Surplio rodo, kad VRK negeba priimti sprendimų, o situacija, kuomet VRK nariams balsuojant dėl sprendimo galima susilaikyti yra ydinga.

„VRK – teisinius sprendimus priimanti institucija, taigi įvertinusi visa pateiktą medžiaga ir įrodymus, turėtų balsuoti „už“ arba „prieš“. Kitu atveju, kaip, tarkime, G. Surplio, visi 13 VRK narių gali susilaikyti ir taip nepriimti jokių sprendimų, taigi išvengti atsakomybės už savo sprendimus“, - vertina J. Pankauskas.

Jis primena, kad, pavyzdžiui, VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė ligšiol neturi ir pirmojo pavaduotojo. „Tris mėnesius nesugebama pateikti jo kandidatūros, taip irgi pažeidžiamas įstatymas“, - sako J. Pankauskas.

LSDP atstovai nebe pirmą kartą reiškia abejones VRK darbu.

VRK galėjo neužtikrinti skaidraus ir sąžiningo rinkimų dalyvių numerių traukimo procedūrų. Socialdemokratai įtaria, kad keliolika komitetų numerį „3“ ištraukė neatsitiktinai – rezultatai galėjo būti klastojami. Dėl to Lietuvos socialdemokratų partija yra kreipusis į VRK.

Seimo narė Rasa Budbergytė, susitikusi su tarptautiniais rinkimų stebėtojais, yra perspėjusi, kad šiemet trejus rinkimus organizuojanti VRK  gali būti pažeidžiama, neužtikrinti tinkamo rinkimų organizavimo.

Susiję straipsniai

Close