Socialdemokratai: valdantieji ir toliau pataikauja milijonieriams, nors nelygybė Lietuvoje milžiniška

Socialdemokratai: valdantieji ir toliau pataikauja milijonieriams, nors nelygybė Lietuvoje milžiniška

Sklindant gandams apie „užkulisiuose“ svarstomą mokesčių pertvarką, socialdemokratai įspėja, kad valdantieji gali vengti tikrų pertvarkų ir imtis parodomųjų žingsnių, kad „kažką daro“.

Nors prie Finansų ministerijos suburta „mokestinių lengvatų peržiūros darbo grupė“, kaip skelbiama, svarsto pasiūlymus, Seimo iki šiol nepasiekė joks mokestinių pakeitimų rinkinys.

Socialdemokratų partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė sako, kad „matyt, tik sugėdinta Pasaulio banko, Vyriausybė vėl prabilo apie mokesčių reformą“.

„Praraja tarp gaunančių mažiausias ir žarstančių didžiausias pajamas – milžiniška ir didėja su kiekviena diena. Pagal žmonių pajamų nelygybę Lietuva – Europos Sąjungos rekordininkė. Kuo didesnės pajamos, tuo mažesnius mokesčius sumoki. Kitaip tariant, didžiausią valstybės išlaikymo naštą neša tie, kurie uždirba mažai arba vidutiniškai.

Pavyzdžiui, dabar uždirbęs šimtą tūkstančių iš darbo santykių, sumokėsi daug, bet jei tie pinigai yra iš dividendų – sumokėsi gerokai mažiau. Vyriausybė dirba dvejus metus ir iki šiol praktiškai nieko nesiėmė, kad neteisybės mokestinėje sistemoje sumažėtų“, – sako V. Blinkevičiūtė.

Buvusi finansų ministrė: imtasi parodomųjų veiksmų

Tuo metu buvusi finansų ministrė Rasa Budbergytė pabrėžia, kad susiklosčiusi situacija greičiausiai nepasikeis, nes valdantieji tarpusavyje nesusitaria. Juoba kad dalis koalicijos partnerių, pasak Seimo narės, visiškai patenkinti esama mokestine sistema.

„Dėl politinių priežasčių valdantieji gali nenorėti, kad reforma pasiektų Seimą. Aiškėja, kad vietoj realios reformos gali būti daromi tik parodomieji judesiai. Štai vienas liberalas užsiminė, kad reikėtų priversti pensininkus deklaruoti turtą ir pajamas“, – įspėja R. Budbergytė.

Pasaulio banko ekspertai kritikavo Lietuvą dėl „košmariškos“, senoviškos, praeityje įstrigusios mokesčių sistemos.

„Mokesčiai darbo pajamoms Lietuvoje yra net keturis kartus didesni nei kapitalui. Turtingiausieji dabar gali išvis nedeklaruoti savo pajamų. Kažkoks „pokyčių krepšelis“, kaip jį pavadino finansų ministrė, yra pateiktas koalicijos partneriams, bet panašu, kad jie ten „kalasi“ tarpusavyje – šansų, kad susitars, nedaug. Net premjerės patarėjas Vaidas Navickas neištvėrė ir pripažino, kad Vyriausybė mokesčių srityje nieko nepadarė“, – pažymi R. Budbergytė.

Pasaulio banko skaičiavimu, daugiau nei 250 tūkst. eurų per metus uždirbantys gyventojai Lietuvoje apmokestinami mažesniu tarifu nei uždirbantys 25 tūkst. eurų per metus.

Anot R. Budbergytės, iki šiol lieka nepajudintos mokestinės lengvatos – kai kurios iš jų itin nesąžiningos, kitos – socialiai neteisingos. Be to, parlamentarė atkreipia dėmesį į „vartojimo per įmones“ problemą, apie kurią nutylima.

„Apmokestinamąjį pelną mažinančių sąnaudų egzistavimas skatina piktnaudžiauti – vartoti per įmones, taip sumokant mažiau pelno mokesčio. Ir čia Vyriausybė galėtų pasimokyti iš kaimynų lenkų, kurie ryžtingai išsprendė šią problemą“, – nurodo parlamentarė.

Anot R. Budbergytės, PVM Lietuvoje tiesiog per didelis – ir valdžia nedaro nieko, kad padarytų jį „žmoniškesnį“, skatintų jo mokėjimą.

„Vyriausybė žadėjo, kad mokesčių reforma galėtų prasidėti jau nuo kitų metų. Dabar terminas nukeltas mažiausiai metams“, – sako ji.

Socialdemokratai įsitikinę, kad valdantieji konservatoriai ir liberalai bijo imtis mokesčių reformos. „Jie jau atvirai kalba, kad, jeigu kitų metų pavasarį mokesčių klausimas nepasieks Seimo, tai prieš rinkimus mokesčių reformos klausimo tikrai niekas nebekels“, – sako R. Budbergytė.

Susiję straipsniai

Close