Socialdemokratai – už išmokų ūkininkams lubas: žemės ūkio ministras pataikauja stambiausiems

Socialdemokratai – už išmokų ūkininkams lubas: žemės ūkio ministras pataikauja stambiausiems

Situacija, kai penki procentai stambiausių ūkių gauna pusę visų Lietuvos ūkininkams skiriamų išmokų – neteisinga ir ydinga, teigia Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) lyderiai.

Pasak socialdemokratų, dabar, kai Europos Vadovų Taryboje buvo iškovotos didesnės išmokos Lietuvos žemdirbiams, jos turi būti skirstomos taip, kaip ir daugelyje kitų Europos Sąjungos (ES) valstybių.

Socialdemokratų partijos pirmininko Gintauto Palucko teigimu, būtina nustatyti maksimalias išmokų ribas, kad „liūto dalies vėl nepasiimtų keli didžiausi šalies ūkiai“.

Kaimo tikrai neatgaivinsime labiausiai paremdami stambiuosius.

„Kai turime du tikslus – konkurencingumą ir kaimo gyvybingumą – kaimo tikrai neatgaivinsime labiausiai paremdami stambiuosius. Kitose šalyse yra ribojimai – „lubos“, kai viršijama tam tikra suma jau nemokama ūkininkui arba kai ta suma apmokestinama“, – sako G. Paluckas.

Pasak LSDP pirmininko, tokią praktiką turi taikyti ir Lietuva, o jos naudą pajustų smulkiausi ūkiai.

„Ribojimas šiuo atveju suveiktų smulkių, ekologiškų, šeimos ūkių naudai ir nesumažintų stambiųjų konkurencingumo, nes jie ir taip be problemų gauna paskolas. O žemės ūkio ministro nenorą įvesti ribojimų galima suprasti tik kaip pataikavimą stambiesiems ūkininkams“, – teigia G. Paluckas.

Įvesti „lubas“ tiesioginėms išmokoms reikalauja ir prezidentas Gitanas Nausėda.

Tuo metu žemės ūkio ministras Andrius Palionis tokiam siūlymui nepritaria. Ministro teigimu, tai sumažintų lietuvių konkurencingumą ES.

LSDP Seimo frakcijos seniūnė pabrėžia, kad Lietuvos ūkininkai gauna neapmokestintas išmokas. Kitaip tariant, nuo tiesioginių išmokų mokesčių nemoka.

„Stambieji ūkininkai, nemokėdami tų mokesčių, gauna didelę privilegiją. Dabar būtina remti ir skatinti ne stambiuosius ūkininkus, kurie jau ir taip konkurencingi, o smulkiuosius ir vidutinius. Tačiau visi išmokų ribojimai Lietuvoje buvo tyliai panaikinti. Ir dabar pagaliau iškovojus, kad ES mums mokėtų didesnes tiesiogines išmokas, negalime jų vėl sukišti tik į kelių stambiųjų žemvaldžių sąskaitas“, – įspėja R. Budbergytė.

Susiję straipsniai

Close