Socialdemokratai: sveikatos priežiūros įstaigų reorganizacija gali padaryti daug žalos

Socialdemokratai: sveikatos priežiūros įstaigų reorganizacija gali padaryti daug žalos

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija nepritaria Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos planams reorganizuoti visuomenės sveikatos priežiūros įstaigas.

Sveikatos apsaugos ministerija siūlo apjungti į vieną įstaigą Lošimų priežiūros tarnybą prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentą, taip pat siūloma sujungti ir Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centrą, Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijų centrą bei Higienos institutą.

Ministerijos planuose – ir  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro bei Radiacinės saugos centro prijungimas prie Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, o taip pat – Valstybinio psichikos sveikatos centro likvidavimas.

Jei Seimo valdantieji mažina ligoninių skaičių, turėtų kaip tik skirti daugiau dėmesio ligų prevencijai.

Pasak Seimo opozicijos lyderio Juliaus Sabatausko, tokia pertvarka Lietuvai gali atnešti daugiau žalos nei planuojama finansinė nauda, gauta reorganizavus įstaigas.

„Jungdami ilgus metus gerai veikiančias sveikatos priežiūros institucijas, kurios užsiima ligų stebėsena, prevencija, silpniname visuomenės sveikatos apsaugą. Jei Seimo valdantieji mažina ligoninių skaičių, turėtų kaip tik skirti daugiau dėmesio ligų prevencijai.

Šia pertvarka elgiamasi priešingai. Silpninamos svarbios sveikatos priežiūros funkcijos. Itin svarbų vaidmenį ligų prevencijoje ir stebėsenoje atlieka Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, kuris gali nedelsiant reaguoti į įvairias epidemijas. Gyventojams vis daugiau keliaujant į egzotiškus kraštus, mažėjant skiepijimo mastams šios institucijos svarba tik didės, tačiau svarstomas jos jungimas prie Nacionalinio  visuomenės sveikatos centro.

Nesuprantamas ir siekis likviduoti Valstybinį psichikos sveikatos centrą. Pastaraisiais metais būtent šio centro pastangomis Lietuvoje ėmė pastebimai mažėti savižudybių skaičius. Šiandien Sveikatos apsaugos ministerija, reorganizacija bandydama sumažinti įstaigų išlaikymo išlaidas, gali sukelti grėsmę visuomenei“, – sakė J. Sabatauskas.

Seimo LSDP frakcijai nerimą kelia ir Radiacinės saugos centro prijungimas prie Nacionalinio visuomenės sveikatos centro.

Tapsime vienintele Europos Sąjungos valstybe, kurioje už radiacine saugą bus atsakinga niekada tokios veiklos nevykdžiusi institucija

Frakcijos narys Linas Balsys teigia, kad toks žingsnis yra ne tik neapgalvotas, bet ir pavojingas, vertinant tai, kad Lietuvos pašonėje greitai gali pradėti veikti Astravo atominė elektrinė.

„Siūlymas jungti Radiacinės saugos centrą prie institucijos, kuri iki šiol vykdė visai kitas funkcijas yra visiškai nelogiškas ir prasilenkia su pasauline praktika. Pradėjus veikti Astravo atominei elektrinei bus būtinas greitas sprendimų priėmimas, reakcija branduolinių ar radiologinių avarijų atveju.

Prijungus Radiacinės saugos centrą prie Nacionalinio visuomenės sveikatos centro sprendimai turės pereiti sudėtingesnį biurokratinį mechanizmą. Tapsime vienintele Europos Sąjungos valstybe, kurioje už radiacine saugą bus atsakinga niekada tokios veiklos nevykdžiusi institucija, neturinti įgaliojimų veikti nei iš Europos Komisijos, nei iš Pasaulio sveikatos organizacijos, nei iš Tarptautinės atominės energetikos agentūros, kitaip nei šių organizacijų pripažįstamas Radiacinės saugos centras“, –  teigė L. Balsys.

Susiję straipsniai

Close