Socialdemokratai siūlo pagalbą Vyriausybei: paliestų gaunančius daugiau nei 1900 Eur/mėn.

Socialdemokratai siūlo pagalbą Vyriausybei: paliestų gaunančius daugiau nei 1900 Eur/mėn.

„Lietuvoje šiuo metu egzistuojanti mokesčių sistema iš dalies prisideda prie pajamų nelygybės, virsta galimybių nelygybe bei socialine atskirtimi“, - teigia Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas.

Šiuo metu gyventojų pajamų mokestis labiausiai prislegia vidutines, mažas ir labai mažas pajamas gaunančius gyventojus, kurie savo darbu į biudžetą suneša 68 proc. viso surenkamo mokesčio.

Šią situaciją iliustruoja Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenys už 2016 metus. Jie rodo, kad itin mažų ir mažų pajamų žmonėms efektyvusis gyventojų pajamų mokesčio tarifas siekia 7,9 proc., vidutinių pajamų – 10,5 proc., o didelių ir labai didelių – 5,7 proc. Efektyvusis tarifas atskleidžia tikrąją mokesčių naštą Lietuvoje.

KĄ SIŪLOME?

Dėl šios priežasties socialdemokratai Rasa Budbergytė, Algirdas Sysas, Julius Sabatauskas, Juozas Olekas ir Dovilė Šakalienė įregistravo kokybiškai naują Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo projektą, kurio tikslas – tolygesnis visų pajamų apmokestinimas. Šis siūlymas galėtų pasitarnauti Vyriausybei, kuri progresinius mokesčius įtraukė į Vyriausybės programą.

Svarbu pabrėžti, kad didesnis tarifas būtų taikomas tik sumai, viršijančiai ribą. Pavyzdžiui, jeigu asmuo gauna 1600 eurų pajamų, tai pajamos iki 1500 būtų apmokestinamos 14 proc. tarifu, o skirtumas tarp 1600 ir 1500 eurų – 19 proc.

Šiuo metu gyventojų pajamų mokestis siekia 15 proc., bet socialdemokratai siūlo jį diferencijuoti:

  • 1 laiptelis: pajamoms iki 1500 eurų per mėn., GPM – 14 proc.
  • 2 laiptelis: pajamoms nuo 1500 iki 2500 eurų, GPM – 19 proc.
  • 3 laiptelis: pajamoms nuo 2500 iki 3500 eurų, GPM – 24 proc.
  • 4 laiptelis: pajamoms daugiau nei 3500 eurų, GPM – 29 proc.

Svarbu pabrėžti, kad didesnis tarifas būtų taikomas tik sumai, viršijančiai ribą. Pavyzdžiui, jeigu asmuo gauna 1600 eurų pajamų, tai pajamos iki 1500 būtų apmokestinamos 14 proc. tarifu, o skirtumas tarp 1600 ir 1500 eurų – 19 proc.

Realius pokyčius dėl didesnio apmokestinimo pajustų tik tie, kurie per mėnesį gauna daugiau nei 1900 eurų pajamų. Visiems kitiems mokesčių našta mažėtų arba nesikeistų.

Realius pokyčius dėl didesnio apmokestinimo pajustų tik tie, kurie per mėnesį gauna daugiau nei 1900 eurų pajamų. Visiems kitiems mokesčių našta mažėtų arba nesikeistų

Šie pajamų mokesčio tarifai būtų taikomi visoms pajamoms, ne tik iš darbo santykių. Tai reiškia, kad visi dideles ir labai dideles pajamas gaunantys asmenys, kurių ketvirtadalis pajamų ateina ne iš atlyginimo, būtų priversti mokėti tokius pat mokesčius kaip visi dirbantieji.

Pagal socialdemokratų planą, neapmokestinamas pajamų dydis (NPD) būtų prilygintas minimaliai mėnesio algai, vadinasi, 400 eurų uždirbantys žmonės iš viso nemokėtų pajamų mokesčio.

Socialdemokratai taip pat siūlo sugrąžinti valstiečių žaliųjų panaikintą 200 eurų neapmokestinamąjį pajamų dydį (PNPD) už kiekvieną vaiką ar įvaikį.

Bet pagal siūlomą formulę dideles pajamas gaunantys ir vaikų turintys žmonės negalėtų naudotis lengvatomis, kaip kad buvo iki 2017 m. pabaigos.

Toks NPD ir PNPD taikymas leistų mažinti mokesčių naštą mažas ir vidutines pajamas gaunantiems gyventojams ir nešvaistyti resursų leidžiant naudotis PNPD labai turtingiems žmonėms.

Remiantis preliminariais skaičiavimais, dėl apatinės gyventojų pajamų mokesčio ribos mažinimo nuo 15 proc. iki 14 proc. ir PNPD sugrąžinimo už vaikus biudžetas patirtų apie 200 mln. eurų praradimus, bet juos kompensuotų padidėjusios įplaukos iš kapitalo pajamų apmokestinimo.

Kokią naudą gautume iš socialdemokratų siūlomos mokesčių pertvarkos:

  1. Būtų sumažinta mokesčių našta mažai uždirbantiems žmonėms be praradimų biudžetui;
  2. Mažėtų pajamų nelygybė visuomenėje;
  3. Gaunantys dideles pajamas nesinaudotų mokesčių lengvatomis;
  4. Būtų apmokestinamos visos pajamos, todėl mokesčių našta tektų visų pajamų gavėjams;
  5. Būtų grąžintos paskatos dirbantiems ir turintiems vaikų;
  6. Taikant PNPD visoms pajamoms, būtų mažinama mokesčių našta individualią veiklą vykdantiems ir vaikų turintiems žmonėms.

 

 

Close