Socialdemokratai sieks įteisinti balsavimą nuo 16 metų savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose

Socialdemokratai sieks įteisinti balsavimą nuo 16 metų savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose

Antradienį posėdžiavusi Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) valdyba priėmė sprendimą siekti balsavimo nuo 16 metų Lietuvos Respublikos vietos savivaldos tarybų ir merų rinkimuose įteisinimo.

Pasak LSDP pirmininkės Vilijos Blinkevičiūtės, galimybė jauniems žmonėms dalyvauti rinkimuose sustiprintų šalies demokratinius procesus.

„Deja, tenka stebėti nuolat mažėjantį pilietinį aktyvumą Lietuvoje – per mažai žmonių noriai dalyvauja šalies demokratiniuose procesuose. Jaunimo nuo 18 iki 24 metų aktyvumas rinkimuose sustojo ties 33 procentais, o tai reiškia, kad šie žmonės yra mažiausiai aktyvi grupė.

Apie tokios reformos naudą ES lygmeniu jau kalbame nuo 2015 metų, kuomet buvo priimta Europos sąjungos teisės reforma. Jau tada ES valstybes nares pasiekė rekomendacija įteisinti aktyviąją rinkimų teisę piliečiams nuo 16 metų amžiaus. Tokią praktiką šiuo metu taiko, pavyzdžiui, Estija, Austrija, Malta. Kiekvienoje iš jų buvo pastebėti teigiami rezultatai – aktyvumas rinkimuose tik augo“, – sako V. Blinkevičiūtė.

Socialdemokratų valdyba taip pat įpareigojo Seimo socialdemokratų frakciją registruoti atitinkamas Konstitucijos pataisas, leisiančias atsisakyti šiuo metu galiojančio ribojimo šešiolikamečiams dalyvauti savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose.

Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjungos pirmininkė Gerda Kancieriūtė sako, kad leidimas jaunimui dalyvauti savivaldos rinkimuose leistų užkaišioti neefektyvaus pilietinio ugdymo mokyklose spragas.

„Pilietiškumo pamokos mokyklose virtę istorijos pamokomis, todėl iniciatyva „Vote16” mokyklose paskatintų ugdyti jaunimo pilietiškumo pagrindus. Šešiolikmečiai jau yra vieni aktyviausių savos bendruomenės narių, turintys ir suprantantys savo pareigas, tačiau jie vis dar neturi visų pilietinių teisių, tad galimybė turėti teisę balsuoti nuo 16 metų ne vienam jaunam žmogui suteiktų suvokimą, kad teisė ir pareiga užaugina atsakomybę būti pilietiškiems“, – teigia G. Kancieriūtė.

Prienų rajono savivaldybės tarybos narys Andrius Grumadas mano, kad leidimas jauniems žmonėms dalyvauti rinkimuose yra geriausia investicija į Lietuvos ateitį.

„Suteikę jaunam žmogui galimybę išbandyti save politikoje jaunystėje formuosime kitokį, pozityvų, požiūrį į politiką. Politika tokiam žmogui atrodys nesvetima, pažįstama. Jeigu norime, kad Lietuva klestėtų ir demokratiniai procesai taptų skaidresni, tokių piliečių, norinčių ir gebančių dalyvauti valstybės valdyme, mums reikės kuo daugiau. Sprendimas įtraukti jaunus žmones į savivaldos rinkimų sąrašus būtų pats geriausias būdas iš anksto ugdyti jaunų žmonių  demokratinius įpročius, skatinti juos gilintis į vietos politikos problemas bei jų sprendimų būdus“, – teigia jauniausias savivaldybių tarybų narys A. Grumadas.

Close