Socialdemokratai: Prezidento entuziazmas dėl referendumų suprantamas, bet būtina matyti ir rizikas

Socialdemokratai: Prezidento entuziazmas dėl referendumų suprantamas, bet būtina matyti ir rizikas

Šiandien Parlamente skaitytame metiniame pranešime Prezidentas Gitanas Nausėda išreiškė palankų požiūrį į siūlymus palengvinti referendumo inicijavimo sąlygas, kad būtų galima šiuo būdu, t. y. visuotiniu balsavimu, spręsti, Prezidento žodžiais, „esminius valstybės gyvenimo klausimus“.

Referendumas – svarbus demokratijos instrumentas, tačiau idėja visus esminius klausimus spręsti referendumais yra itin kontroversiška, mano socialdemokratai.

„Kyla klausimas, kas vadinama „esminiais valstybės gyvenimo klausimais“, – sako Seimo LSDP frakcijos seniūnas Algirdas Sysas. „Štai siekiame iki 2,5 proc. BVP didinti gynybos finansavimą. Ką Prezidentas manytų dėl referendumo šiuo klausimu?“

Referendumas neturėtų tapti dingstimi valdžios institucijoms nusimesti atsakomybės naštą dėl vadinamųjų nepopuliarių sprendimų, įspėja socialdemokratai. „Ne vienas teisės teoretikas yra sakęs, kad referendumas ir panašios plebiscito formos nėra tinkamas būdas spręsti, pavyzdžiui, žmogaus teisių klausimus“, – pažymi A. Sysas.

Anot socialdemokratų, ypač tokiais klausimais, kuriais visuomenė yra susipriešinusi, įskaitant mažumų teisių ir pažeidžiamų visuomenės grupių, taip pat prieglobsčio prašančių asmenų problemas, referendumas ne tik neišspręstų, bet ir gali dramatiškai pabloginti situaciją.

Ar tai – tik baimės ir drąsos klausimas, kaip įtaigauja Prezidentas? Vadinamųjų nepopuliarių klausimų sprendimas taip pat reikalauja drąsos, pažymi socialdemokratai.

Kreipdamasis į Seimą Prezidentas kvietė neskirstyti Lietuvos žmonių „į „savus“ ir „svetimus“. Socialdemokratų įsitikinimu, šis raginimas taikytinas ir jautriausiems žmogaus teisių klausimams, tokiems kaip socialiai pažeidžiamiausių visuomenės grupių ir mažumų teisės.

Susiję straipsniai

Close