Socialdemokratai neatmeta referendumo dėl tiesioginių merų rinkimų galimybės

Socialdemokratai neatmeta referendumo dėl tiesioginių merų rinkimų galimybės

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos nario Eugenijaus Sabučio iniciatyva Seimo socialdemokratai antradienį teikia Konstitucijos pakeitimo įstatymą, kuriuo būtų įteisinami tiesioginiai savivaldybių merų rinkimai.

Seime surengtoje spaudos konferencijoje E. Sabutis su frakcijos kolegomis pabrėžė, kad socialdemokratai siekia išsaugoti ir konstituciškai įteisinti šiuo metu veikiantį savivaldos modelį, t. y. Konstitucijoje nustatyti, kad tiesiogiai išrinkti merai yra savivaldybių tarybų nariai, jų pirmininkai ir savivaldybių vadovai.

„Siūlome nedidelį, paprastą Konstitucijos pakeitimą, kuriam galėtų pritarti dauguma Seimo narių“, – pažymėjo E. Sabutis. Socialdemokratų pozicijai pritaria Lietuvos savivaldybių asociacija.

Konstituciniam Teismui paskelbus nutarimą, jog savivaldybių merų rinkimų ir įgaliojimų teisinis reguliavimas prieštarauja Konstitucijai, socialdemokratai buvo pirmieji, kurie aiškiai ir nedviprasmiškai pasisakė, kad siūlys Konstitucines pataisas, kuriomis tiesioginiai merų rinkimai būtų įtvirtinti pagrindiniame ir svarbiausiame Lietuvos įstatyme.

LSDP frakcijos seniūnas Algirdas Sysas kalbėjo: „Neturime laukti, kad kažkas už mus tai padarytų. Ateiname su iniciatyva. Reikia minimaliai pakeisti 6 Konstitucijos straipsnius. Siekiame plataus sutarimo tarp visų Seimo politinių partijų.“

E. Sabutis pažymėjo, kad ne viena gyventojų apklausa patvirtino, jog tiesioginis merų rinkimų būdas pasiteisino ir dauguma gyventojų tam pritaria. „Savivaldos institucijos per tiesioginį merų rinkimą įgijo didesnį pasitikėjimą. Jeigu reikėtų, galėtume inicijuoti ir parašų rinkimą galimam referendumui šiuo klausimu“, – ryžto neslėpė parlamentaras.

A. Sysas sakė, kad socialdemokratai veda konsultacijas pirmiausia su opozicinėmis partijomis, tačiau kviečia bendradarbiauti visus, kad Seimas rastų sutarimą ir galėtų pakeisti konstituciją.

Spaudos konferenciją apibendrinęs LSDP frakcijos narys Kęstutis Vilkauskas akcentavo, kad nors gyventojai savivaldoje nori permainų, reikia ir stabilumo. „Prisiminkime laikus kai, savivaldybių tarybose vykdavo perversmai, kai politinių partijų susitarimai lemdavo, kas taps vadovu. Tiesioginiai rinkimai – tai žmonių aktyvumas ir galimybė pasirinkti lyderį, kuriuo jie patikėjo“, – kalbėjo socialdemokratas.

Socialdemokratų frakcijos teikiamu įstatymo projektu siūloma Konstitucijos 119 straipsnį papildyti 3 dalimi, kuria būtų nustatyta, kad savivaldybės meras yra savivaldybės tarybos narys, jos pirmininkas ir savivaldybės vadovas. Keičiant Konstitucijos 119 straipsnį, kartu siūloma pakeisti Konstitucijos 67, 122, 124, 141 ir 143 straipsnius, susijusius su savivaldybės mero instituto įvedimu.

Close