Socialdemokratai: Nacionalinis susitarimas dėl gynybos – tai įpareigojimas sparčiai tobulėti

Socialdemokratai: Nacionalinis susitarimas dėl gynybos – tai įpareigojimas sparčiai tobulėti

Penktadienį parlamentinių partijų pasirašomas nacionalinis susitarimas dėl Lietuvos nacionalinio saugumo ir gynybos artimiausio laikotarpio sustiprinimo – tai įsipareigojimas susitvarkyti namų darbus ir vystyti šalies gynybos infrastruktūrą, pabrėžia socialdemokratai.

Susitarimą socialdemokratų vardu Seime pasirašiusi partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė padėkojo susitarimą rengusioje darbo grupėje partijai atstovavusiai savo pavaduotojai Dovilei Šakalienei ir akcentavo aktualiausius uždavinius.

„Rengiant susitarimą, socialdemokratai reikalavo dėmesio infrastruktūros plėtros, ginkluotės įsigijimo ir sąjungininkų pajėgų priėmimo klausimams.

Tam, kad šalis būtų pajėgi sklandžiai priimti dešimtis tūkstančių sąjungininkų karių, turime pasirūpinti daugeliu aspektų. Be to, privalome nešykštėti išteklių, laiko ir sumanumo stiprindami civilinės saugos sistemą – delsimas šioje srityje būtų nedovanotinas.

Gynyba – tai ne tik ginklai ir lėktuvai. Socialdemokratai akcentuoja žmogiškuosius išteklius visose su gynyba susijusiose frontuose: strategijos, kibernetinio saugumo, žvalgybos, diplomatijos – būtina užtikrinti, kad valstybei dirbs patys iškiliausi protai, talentai, ekspertai“, – pabrėžia V. Blinkevičiūtė.

Pasak socialdemokratų lyderės, pasirengimas gynybai neįsivaizduojamas be informuotos, išprususios, atakoms atsparios visuomenės, todėl svarbu stiprinti žmonių švietimą, ugdymą ir praktinį lavinimą, ypač solidaraus pilietinio veikimo, tarpusavio pagalbos, dezinformacijos atpažinimo ir panašiose srityse.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narė, socialdemokratų partijos vicepirmininkė Dovilė Šakalienė pabrėžė protingo resursų panaudojimo svarbą.

„Daug kalbama apie kiekybinį pajėgumų didinimą, bet plėtra negali vykti kokybės sąskaita. Jei norime kuo greičiau turėti NATO brigadą – turime padaryti priimančiosios šalies namų darbus, nuo biurokratizmo įveikimo iki infrastruktūros įrengimo. Jei norime tvirtai remtis ir savo kariuomene – turime atliepti jos poreikius, nuo papildomų poligonų iki pažangiausios ginkluotės, nuo socialinių garantijų iki sveikatos priežiūros.

Taip pat privalome į visuotinės gynybos sistemą integruoti jau turimus žmones, kone 100 000 parengtojo rezervo, ir gebėti apjungti karinius ir civilinius resursus, valstybės institucijas, verslą ir piliečius“, – vardija D. Šakalienė.

„Karo metu gynyba turi vienyti, o ne skaldyti. Visoje Europoje socialdemokratams mūsų apginamumas ir piliečių saugumas tapo prioritetiniu uždaviniu. Švedai su suomiais jungiasi į NATO, danai ir portugalai siunčia papildomas pajėgas. Vokiečiai ne tik formuoja brigadą Lietuvoje, bet ir skyrė gynybai beprecedentį papildomą 100 mlrd. eurų fondą, kurio svari dalis bus skirta sąjungininkų, taip pat ir mūsų gynybos stiprinimui.

Kasdien dirbame su kairiųjų vyriausybėmis Europoje, nes saugumo situacija pasikeitė negrįžtamai, o kur sustos karo mašina – priklausys nuo mūsų visų“, – pažymi Seimo narė socialdemokratė D. Šakalienė.

Susiję straipsniai

Close