Socialdemokratai: Lukašenkos režimo įkaitais tapo ir pabėgėliai, ir Lietuvos valstybė

Socialdemokratai: Lukašenkos režimo įkaitais tapo ir pabėgėliai, ir Lietuvos valstybė

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) prezidiumas pritarė rezoliucijai, kuria smerkiami Aliaksandro Lukašenkos režimo represyvūs veiksmai Baltarusijos piliečių atžvilgiu ir ragina Lietuvos valdžios institucijas koordinuoti veiksmus su Europos Sąjunga (ES) ir kitomis tarptautinėmis institucijomis siekiant Baltarusijos vidaus padėties normalizavimo ir spartesnio naujų laisvų rinkimų organizavimo.

Pasak socialdemokratų, susirūpinimą kelia augantys migrantų be dokumentų, atvykstančių iš Baltarusijos teritorijos, srautai, o Vyriausybė turi imtis „efektyvesnių priemonių dėl srautų suvaldymo bei pagalbos suteikimo, aiškiai atskiriant neteisėtus Lukašenkos režimo veiksmus nuo galimai teisėtų prieglobsčio reikalavimų ir nebloginant pabėgėlių teisių ir galimybių integruotis į mūsų visuomenę."

Socialdemokratų partijos vicepirmininkė, Seimo Nacionalinio saugumo komiteto narė Dovilė Šakalienė sako, kad pastaruoju metu didžiausią susirūpinimą kelia situacija Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje.

„Baltarusijos režimas naudoja pabėgėlius ir ekonominius migrantus kaip „patrankų mėsą", galimai tikslingai organizuodamas šių žmonių kontrabandą į Lietuvos teritoriją. Šie žmonės faktiškai tapo režimo įkaitais – kaip ir mūsų pasieniečiai bei pasienio gyventojai.

Tačiau, kaip ir rašiau kreipimesi NSGK pirmininkui, Lietuva turi atskirti savo griežtą reakciją į Lukašenkos režimą ir planuojamus veiksmus dėl migrantų. Negalime nukreipti pykčio ir sankcijų į šią mėsmalę patekusiems žmonėms. Kitaip režimo spąstuose įstrigsime visi – ir pabėgėliai, ir Lietuvos valstybė", – teigia viena iš rezoliucijos rengėjų D. Šakalienė.

Rezoliucijoje taip pat atkreipiamas dėmesys į Baltarusijos opozicinės socialdemokratų partijos „Narodnaja Gramada" patiriamas represijas ir jų lyderių neteisėtą įkalinimą bei UNICEF Baltarusijos filialo bendradarbiavimą su A. Lukašenkos režimu, kuris dėl politinių priežasčių persekioja ir kalina nepilnamečius vaikus.

„Nevyriausybinių organizacijų, dirbančių su vaikais, neįgaliaisiais, terminalinės būklės pacientais, persekiojimas bei uždarinėjimas, vaikai-politiniai kaliniai, politinių oponentų įkalinimas – sunkiai XXI amžiuje suvokiami grubūs sistemingi žmogaus teisių pažeidimai tik sunkėja.

Pavyzdžiui, Baltarusijos socialdemokratų partijos pirmininkas vis dar įkalintas nuo 2020 metų gegužės, generalinis sekretorius – nuo tų pačių metų birželio, o naujausia režimo „inovacija" – masinis protestuotojus gynusių advokatų licencijų atiminėjimas", – sako D. Šakalienė.

Primename, kad Europos Vadovų Taryboje rengiamas ketvirtasis sankcijų Baltarusijai paketas kaip atsakas į gegužės 23 dieną Minske nutupdytą „Ryanair" oro linijų lėktuvą.

Visą rezoliucijos tekstą rasite ČIA.

Susiję straipsniai

Close