Socialdemokratai įspėja valdančiuosius nelipti ant „valstiečių“ grėblio – žmonių mirčių rekordiškai daugėja

Socialdemokratai įspėja valdančiuosius nelipti ant „valstiečių“ grėblio – žmonių mirčių rekordiškai daugėja

Grėsmingai didėjantis mirčių, nesusijusių su Covid-19, skaičius verčia šį klausimą kelti greta kovos su virusu priemonių, nes Statistikos departamento duomenys rodo, kad, 2020 metais gruodžio pradžioje šalyje buvo fiksuota 3538 mirtimis daugiau, negu pernai iš kurių apie 20 procentų yra mirtys, sukeltos COVID-19, o 80 procentų – mirtys nuo kraujotakos sistemos, onkologinių ligų ir kitų sveikatos sutrikimų.

Buvo tikinama, kad statistikos duomenys bus patikslinti ir mirčių skaičius neatrodys bauginančiai. Deja, skaičiai „neatsistatė“ kaip tikino “valstiečiai”, tuo tarpu tie skaičiai – prarastos gyvybės.

„Analogišką klausimą kėlėme dar vasarą, kai mus sukrėtęs vadinamųjų perteklinių mirčių skaičius buvo 700. Tuomet iš „valstiečių“ vyriausybės tikėjomės, kad bus atliekama nuodugni analizė, nustatytos klaidos ir imamasi skubių priemonių. Ne tik kėlėme klausimus, bet ir siūlėme galimus problemos sprendimus – pavyzdžiui, kuo skubiau atnaujinti visų sveikatos paslaugų teikimą gyventojams, atstatyti gydymo nuo kraujotakos ir kitų neinfekcinių ligų apimtis, sumažinti COVID-19 sergančių ligonių koncentraciją didžiuosiuose miestuose. Deja, tokios reakcijos nesulaukėme. Priešingai, buvome apkaltinti panikos skleidimu. Buvo tikinama, kad statistikos duomenys bus patikslinti ir mirčių skaičius neatrodys bauginančiai. Deja, skaičiai „neatsistatė“ kaip tikino „valstiečiai“, tuo tarpu tie skaičiai – prarastos gyvybės”, – sako Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas.

Statistika rodo, kad dėl „valstiečių“ sveikatos politikos ir požiūrio į žmonių gyvybes, mirčių skirtumas tenkantis 100 000 gyventojų (lyginant 2019 su 2020 metais) Lietuvoje jau lenkia visas ES valstybes, esančias prie Baltijos jūros.

Socialdemokratai įspėja, jei mirčių protrūkis nebus sustabdytas, rizikuojame aplenkti net labiausiai dėl pandemijos nukentėjusias ES valstybes: Italiją bei Ispaniją. Bet skaudina ne skaičiai – o prarandamos gyvybės.

„Būtina suprasti, kad žmonių sveikatą ir gyvybes įmanoma išsaugoti ne vien kovojant su Covid-19. Būtina užtikrinti, kad visos gyvybiškai būtinos sveikatos priežiūros paslaugos būtų teikiamos visa įmanoma apimtimi. Lietuvoje turime gydytojų ir lovų ligoninėse daugiau nei dauguma kitų Europos Sąjungos valstybių. Kodėl neišnaudojame šio šalies pranašumo, o leidžiamės į mirčių ir susirgimų nuo viruso ir kitų ligų rekordus?“ – sako Seimo socialdemokratų frakcijos seniūno pavaduotoja Orinta Leiputė.

Lietuvoje turime gydytojų ir lovų ligoninėse daugiau nei dauguma kitų Europos Sąjungos valstybių. Kodėl neišnaudojame šio šalies pranašumo, o leidžiamės į mirčių ir susirgimų nuo viruso ir kitų ligų rekordus?

Pasak O. Leiputės, svarbu užtikrinti savalaikę pagalbą ir kitomis ligomis sergantiems žmonėms. Pandemijos laikotarpiu žmonės mažiau tikrinasi prevenciškai. Dažnai ligos diagnozuojamos jau pažengusios stadijos. Tai ypač aktualu onkologinėmis ligomis sergantiems ligoniams šalyje veikia miokardo infarkto, insulto klasteriai – gydymo įstaigų tinklai, apjungti bendra logistikos sistema. Onkologijos klasteris taip ir nebuvo sukurtas. Logistinės pagalbos organizuojant vėžio diagnostiką, gydymą, reabilitaciją ir slaugą pandemijos metu labai trūksta.

Socialdemokratai kreipiasi į dabartinius valdančiuosius kuo skubiau priimti sprendimus sveikatos paslaugų srityje ir įspėja nelipti ant „valstiečių“ grėblio, kai neigiant statistiką ir realybę buvo prarasti tūkstančiai mūsų žmonių gyvybių, kurias iš tikrųjų galėjome išsaugoti.

Susiję straipsniai

Close