Socialdemokratai atmeta Vyriausybės paaiškinimus dėl kylančių kainų: įtaria interesus

Socialdemokratai atmeta Vyriausybės paaiškinimus dėl kylančių kainų: įtaria interesus

Dėl drastiškai didėsiančių elektros ir dujų kainų vartotojams Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Seimo frakcija kreipėsi į Vyriausybę paaiškinimų ir skubiai rengia susitikimą su Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininku Renatu Pociumi.

„Manome, kad nuolat kartojamas argumentas, jog didmeninėje rinkoje didėja žaliavų kainos, – tai tik kalbos nukreipimas nuo esmės“, – sako LSDP frakcijos seniūno pavaduotoja Orinta Leiputė.

Orinta Leiputė

„VERT patvirtintos kainos nesuprantamos. Štai dujų kainos didinamos net 50 %, nors biržoje stebimas tik 25 % kainų kilimas. Akį rėžia ir papildomos dujų tiekimo saugumo dedamosios padidinimas 0,7 % – kodėl?“ – stebisi parlamentarė. Ji taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad elektros kainos sudėtyje elektros įsigijimo kaina sudaro tik 37 %.

Premjerei pareiškus, esą Vyriausybė „nesikiša“ į energijos kainų reikalus, socialdemokratams kyla daug klausimų dėl Vyriausybės santykių su VERT.

„Ar VERT gali diktuoti Vyriausybei? VERT atskaitinga Seimui, todėl matome reikalą nuodugniau pasiaiškinti, kas vyksta“, – sako O. Leiputė. Pirmadienį į frakciją kviečiamas VERT pirmininkas.

Kreipimesi į Ingridą Šimonytę teigiama, kad „valstybės valdomos energetikos įmonės, vadovaujamos konservatoriams artimų vadovų, nesibodi išsimokėti atlyginimus, didesnius ir už Prezidento algą. Šios monopolinės įmonės kraunasi milžiniškus pelnus ir moka dividendus, kurie daro poveikį tarifui.“

„Taigi erdvės išsamesniam šių įmonių skaidrumo tyrimui – labai daug“, – įsitikinusi O. Leiputė.

Socialdemokratai neabejoja, kad pakilusios dujų ir elektros kainos lems kitų prekių kainų augimą, didins infliaciją, skatins skurdo ir atskirties didėjimą. Jie klausia, ar atitinkamos didesnės išlaidos viešajam sektoriui yra numatytos valstybės ir savivaldybių biudžetuose.

„Prašytume paaiškinti Premjerės teiginį, kad Vyriausybė kainų klausimu „nesikiša“: ar imtasi kokių nors veiksmų situacijai paveikti ir ar išsemtos visos galimos intervencijos galimybės? Prašome kiek galima skubiau informuoti, kokių ilgalaikių priemonių, padėsiančių mažinti energijos resursų kainas, ketina imtis Vyriausybė; kaip ketinama įgyvendinti tarptautinių ekspertų rekomendacijas dėl anticiklinių priemonių“, – rašoma kreipimesi.

Trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete Lietuvos banko atstovė Kotryna Tamoševičienė sakė, kad brangsianti elektra ir dujos gali padidinti infliaciją. Formuodamas infliacijos prognozes Lietuvos bankas dar nėra įvertinęs nuo liepos brangsiančių elektros ir dujų.

Anksčiau skelbta, kad metinė infliacija Lietuvoje – didžiausia Baltijos šalyse.

Photo by Burak Kebapci from Pexels

Susiję straipsniai

Close