Socialdemokratai apie žiemą: Vyriausybė jau apsisprendė palikti žmones ant ledo

Socialdemokratai apie žiemą: Vyriausybė jau apsisprendė palikti žmones ant ledo

Europos šalių vyriausybėms skelbiant vis naujas priemones, kuriomis siekiama žmonėms padėti išgyventi žiemą, Lietuvos valdžia, pasak socialdemokratų, toliau demonstruoja „ryžtą nieko nedaryti“.

Premjerei Ingridai Šimonytei paskelbus, kad bus atidėtas trečiasis mažmeninės elektros rinkos liberalizavimo etapas, ministras Dainius Kreivys kartoja, esą liberalizacija buvo labai sėkminga.

„Atidėjimas pateikiamas kaip didelė nuolaida ir svarbus sprendimas. Bet trečiojo etapo atidėjimas palies tik sunaudojančius iki 1000 kWh per metus“, – pažymi Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas.

Pasak parlamentaro, artėjant žiemai žmonės laukia realios pagalbos, o ne „sužlugusių planų atidėjimo“.

„Kainos nemažės dar labai ilgai. Rusija gali visiškai nutraukti dujų tiekimą Europai – tai bus naujas sukrėtimas. Elektros kainos glaudžiai susijusios su dujų kainomis. Vyriausybės skelbia naujas pagalbos savo gyventojams priemones. Tuo tarpu Lietuvoje valdžioje, kaip visada, – olimpinė ramybė. Vyriausybė jau, atrodo, apsisprendė palikti žmones ant ledo“, – piktinasi J. Sabatauskas.

Socialdemokratai atkreipia dėmesį į pasyvią valdžios atstovų laikyseną Briuselyje.

„Gabrielius Landsbergis ir D. Kreivys galėtų reikalauti, kad būtų peržiūrėtos elektros energijos pardavimų biržos „Nord Pool“ tvarkos ir taisyklės. Reikia daryti politinį spaudimą norvegų ir švedų kompanijoms, kurios ir nustato „Nord Pool“ taisykles. Jei taisyklės liks tokios pat, ir toliau būsime elektros kainų rekordininkai visoje Europoje“, – įsitikinęs socialdemokratų Seimo frakcijos seniūnas Gintautas Paluckas.

Socialdemokratai kreipėsi į Vyriausybę ragindami užtikrinti, kad vadinamiesiems nepriklausomiems elektros tiekėjams nebūtų leidžiama vienašališkai kaitalioti sutarčių ir kainų.

„Ar Vyriausybė ruošiasi kritiniam scenarijui, jeigu rinkoje esantis nepriklausomas elektros tiekėjas (ar visi trys) nebesugebėtų užtikrinti savo įsipareigojimų klientams ir imtųsi sprendimų, kokius darė „Perlas energija“?“ – klausiama socialdemokrato Eugenijaus Sabučio inicijuotame kreipimesi.

Socialdemokratai taip pat ragina nedelsiant svarstyti tiesioginės pagalbos priemones, kurios galėtų palengvinti energijos sąskaitų naštą žiemos laikotarpiu.

„Kas, išskyrus bankų ekonomistus, būtų nepatenkintas, jeigu vyriausybė imtųsi apmokėti kiekvieno namų ūkio sąskaitas už energiją iki tam tikros sumos? Štai britų Vyriausybė kiekvienam namų ūkiui garantuoja apmokėti 400 svarų (475,6 EUR) sąskaitą už energiją, be to, sunkiau besiverčiantiems bus skirta pragyvenimo išlaidų išmoka (773 EUR). Išmokų sulauks ir senjorai bei neįgalieji. Italijos vyriausybė mokės priedus mažiau uždirbantiems ir suteiks lengvatų daug energijos sunaudojančioms įmonėms. Daugelis šalių papildomai apmokestins tuos, kurie pelnosi iš augančių energijos kainų, ir šiuos pinigus skirs gyventojų sąskaitoms apmokėti. Šalys mažina PVM, taiko dujų kainų viršutinę ribą, riboja didmeninių elektros energijos kainų kilimą, mažina galutinio elektros suvartojimo mokestį. Taip pat skiriamos papildomos išmokos už vaiką, didinama parama būstui įsigyti ar nuomoti. Nemokamas viešasis transportas – dar viena plačiai taikoma priemonė“, – vardija J. Sabatauskas.

Close