Socialdemokratai apie Lietuvos banko kainų prognozę: tai yra įspėjimas I. Šimonytės Vyriausybei – gal praregės

Socialdemokratai apie Lietuvos banko kainų prognozę: tai yra įspėjimas I. Šimonytės Vyriausybei – gal praregės

Lietuvos bankui (LB) pirmadienį paskelbus prognozę, pagal kurią kainos šalyje kitąmet ir toliau augs sparčiau nei algos, opozicinės Socialdemokratų partijos atstovai įspėja, kad „dabartinės Vyriausybės neveiklumas gresia dideliu nestabilumu“.

Pasak LSDP pirmininkės Vilijos Blinkevičiūtės, Lietuva yra kainų augimo rekordininkė Europoje, o tokio kainų šoko, kokį patyrėme šiemet, neregėjome jau 26-erius metus.

„Energijos ir maisto kainų šuoliui suvaldyti būtinos labai aktyvios Vyriausybės pastangos. Deja, jų nematome. Energetinio skurdo rodikliai pas mus – vis dar vieni didžiausių ES. Infliacija visada pirmiausia smogia labiausiai pažeidžiamiems: tiems žmonėms, kurių pajamos mažos ir vidutinės. Padėtis darosi grėsminga, tad valdantieji turi veikti nedelsdami“, – sako V. Blinkevičiūtė.

Reikalauja atlikti tyrimą dėl kainų: galimi piktnaudžiavimai

Seimo LSDP frakcijos seniūnės pavaduotoja Rasa Budbergytė, komentuodama LB pateiktas prognozes, viliasi, kad Ingridos Šimonytės vadovaujamas ministrų kabinetas „pagaliau praregės ir imsis veiksmų“.

„LB dar kartą priminė Vyriausybei, kad prekių ir paslaugų kainos augs ir kitąmet, taigi būtina imtis aktyvių veiksmų. Svarstyti būtinus mokestinius pakeitimus – pavyzdžiui, PVM lengvatą būtiniausiems maisto produktams, neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) prilyginimą minimaliai algai (MMA) ir kitas priemones“, – sako R. Budbergytė.

Buvusi finansų ministrė ragina imtis ir išsamios kai kurių prekybos sektorių kainodaros analizės – objektyviai išsiaiškinti, kas vis dėlto lėmė tokį didelį kainų kilimą.

„Kodėl kainos ir infliacija Lietuvoje siekia rekordus visoje Europoje? Lengviausia viską suversti išorinėms priežastims. Bet kainas gali paveikti ir slapti įmonių susitarimai, ir kitos priežastys. Juoba kai matome, kad kai kurios kainas keliančios įmonės skaičiuoja ir rekordinius pelnus.

Mažmeninės prekybos sektorius pas mus yra labai koncentruotas, oligopolinis. Konkurencijos taryba, kuri turėtų budriai stebėti situaciją rinkoje, bet kol kas iniciatyvos nerodo“, – vertina R. Budbergytė.

Parlamentarė priduria, kad kai kurie perdirbėjai ir prekybininkai galbūt naudojasi savo monopoline padėtimi maisto tiekimo grandinėje – taikomi antkainiai kelia daug klausimų. „Bet kainas lemia ir Vyriausybės politika, dėl kurios žemės ūkio gamyba Lietuvoje traukiasi, mažėja ir vietinių produktų. Nenormalu, kad kai kur užsienyje lietuviški produktai kainuoja pigiau nei Lietuvoje“, – priduria R. Budbergytė.

Primename, kad LB pirmadienį paskelbė, kad infliacija bent pusmetį išliks dviženklė – apie tai kalbėjo Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus.

Susiję straipsniai

Close