Smurtas, moterų padėtis, sidabrinė ekonomika – Seimo socialdemokratai gilino pažintį su ministre M. Navickiene

Smurtas, moterų padėtis, sidabrinė ekonomika – Seimo socialdemokratai gilino pažintį su ministre M. Navickiene

Seimo socialdemokratai ketvirtadienį internetu susitiko su socialinių reikalų ir darbo ministre Monika Navickiene. Pokalbis išėjo dalykiškas, bet niūrokas.

Tragiškai auganti nedarbo statistika, plintantis smurtas artimoje aplinkoje, dėl kurio nukenčia daugiausia moterys, savarankiškai dirbančiųjų panika dėl ketinamų didinti mokesčių – šie ir kiti klausimai laukė tik neseniai pradėjusios dirbti ministrės.

Ministrė patikino, kad pagalbos nukentėjusiosioms nuo smurto artimoje aplinkoje klausimai yra tarp ministerijos prioritetų, tačiau akcentavo daugiausia psichologinę pagalbą. Frakcijos narės O. Leiputė ir D. Šakalienė pasigedo aiškesnių ketinimų dėl praktinių pagalbos priemonių. Ministrė atsakė daug vilčių dedanti į Seimo pavasario sesijoje teiksimą Smurto artimoje aplinkoje įstatymo projektą, kurio esmė – sudaryti teisines prielaidas smurtautoją operatyviai atskirti nuo aukos. Taip pat akcentuota vieningo pagalbos telefono numerio būtinybė.

R. Budbergytė kamantinėjo ministrę dėl statistikos ir duomenų analizės: ne visi žmonės, kuriems reikia pagalbos, ryžtasi kreiptis į tarnybas, tuo metu eilės prie Maisto banko davinių liudija, kad egzistuoja „nematomas“ skurdas.

Frakcijos narys V. Kanopa teiravosi apie Užimtumo tarnybos (UT) ateitį. Ministrė sakė šiuo metu besigilinanti į UT taikomų priemonių ir teikiamų paslaugų efektyvumą.

L. Jonausko paklausta apie Sidabrinės ekonomikos planą, ministrė sakė, jog ministerija ruošiasi ieškoti paskatų, kad darbdaviai neatleistų vyresnio amžiaus darbuotojų, – svarstoma inicijuoti Darbo kodekso paeitimus.

Socialdemokratas J. Sabatauskas paklausė ministrės apie ketinimus didinti mokesčių naštą savarankiškai dirbantiesiems. Argi valstybė neturėtų stengtis palengvinti savarankiškai dirbančiųjų gyvenimo? – klausė Seimo narys, atliepdamas daugelio nuogąstavimus. Ministrė atsakydama tepasakė, jog „reikia nebijoti kelti to klausimo, kad savarankiškai dirbantieji sumoka mažai mokesčių“.

Europos Parlamento narė V. Blinkevičiūtė iškėlė skurstančiųjų dirbančiųjų, moterų ir vyrų pajamų nelygybės, šešėlinio nedarbo problemas.

Kalbėdama apie vyrų ir moterų nelygybę ministrė papasakojo apie ketinimus diegti „lyčių pagrindu balansuojamo biudžeto“ principus. Dėl skurdo ministrė komentavo, kad „ministerija darbo vietų nekuria“. Savo misija ji laiko „tarpininkauti“ darbdavių ir darbuotojų dialogui.

V. Targamadzė ragino ministrę pasidomėti profesinio rengimo centrų pavaldumu ir vaikų užimtumo centrų situacija. Ministrė pripažino, kad pasiteisino tokių centrų ilgalaikio akreditavimo modelis, nes tvarus finansavimas yra visa ko pagrindas.

Paklausta apie išmokas būsimoms mamoms, ministrė pažadėjo, kad šie klausimai bus sprendžiami pavasario sesijoje, „kad pandeminis pajamų sumažėjimas neturėtų poveikio išmokų dydžiui“.

Susiję straipsniai

Close