Smurtas artimoje aplinkoje: kodėl apie tai svarbu kalbėti

Smurtas artimoje aplinkoje: kodėl apie tai svarbu kalbėti

Lietuvos socialdemokračių moterų sąjunga nuo praėjusio rudens organizavo seminarų ciklą tema „Smurtas artimoje aplinkoje: kodėl apie tai svarbu kalbėti“. Pranešimus skaitė Lygių galimybių plėtros centro ekspertė, LSDMS pirmininkės pavaduotoja Margarita Jankauskaitė.

Šį savaitgalį LSDMS Kauno rajono klubo pirmininkė Skirmantė Subačienė pakvietė Kauno rajone ir mieste dirbančias socialines darbuotojas, pedagoges ir kitas aktyvias moteris ir vyrus, kuriems labai svarbu, kad mūsų visuomenėje būtų kuo mažiau smurto. Diskusijose aptarė kaip ugdyti kuo didesnį visuomenės nepakantumą smurtui, kaip atpažinti jo apraiškas ir padėti jį patyrusiems.

LSDMS pirmininkė Orinta Leiputė džiaugiasi, kad paskaitos aktualios, tai rodo gausus būrys dalyvaujančių, iš to galima spręsti, kad auga mūsų visuomenės jautrumas šiai temai.

Įvairiuose Lietuvos regionuose buvo organizuotos paskaitos, seminarai ir konferencijos, kurių tikslas - gilinti suvokimą, kuo skiriasi sisteminis smurtas artimoje aplinkoje ir buitinis konfliktas, kokias poveikio strategijas naudoja smurtautojas, kaip padėti ir kokius sprendimus reikia priimti.

Statistikos departamento duomenimis 2017 metais policijoje yra registruota beveik 48 tūkstančiai įvykių, susijusių su smurtu artimoje aplinkoje. Statistika taip pat parodo, kad kas trečia moteris per savo gyvenimą patiria smurtą. Lygių galimybių plėtros centro ekspertės Margaritos Jankauskaitės teigimu, 2017 m. vasarą atlikta apklausa atskleidė, kad 8 iš 10 respondentų mano, jog moteris bet kada gali palikti smurtaujantį partnerį, jeigu tik to nori; kas antras pritarė nuomonei, jog nuo smurto nukentėjusios moterys žinojo, į kokius santykius veliasi, kad yra linkusios sutirštinti spalvas, kai kalba apie patirtą smurtą ir pačios išprovokuoja tokius partnerio veiksmus. Beveik kas trečias manė, kad kai kurioms moterims patinka, kai prieš jas smurtaujama. Visi šie atsakymai rodo, kad esame linkę pateisinti agresorių ir remiame smurtui palankias kultūrines normas. Tokios visuomenėje vyraujančios nuostatos diskredituoja pačią visuomenę, todėl moterys socialdemokratės ėmėsi iniciatyvos šviesti žmones ir keisti jų nusistatymą kaltinti aukas dėl patiriamo smurto.

Close