Seniūnė O. Leiputė: 2022-ieji daugeliui žmonių buvo juodi, bet rytojus nemiršta

Seniūnė O. Leiputė: 2022-ieji daugeliui žmonių buvo juodi, bet rytojus nemiršta

Šie metai buvo paženklinti nesibaigiančių krizių. Vos atslūgus pandemijai, sulaukėme baisių žinių apie Rusijos karą prieš Ukrainą. Lietuvą ištiko kainų šokas.

„Pasitikdami 2023-iuosius, šviesos tunelio gale dar nematome. 2022-ieji daugeliui žmonių buvo juodi, bet rytojus nemiršta. Kaip vienintelė kairioji politinė jėga Lietuvoje ir frakcija Seime, savo pastangas toliau telksime į turtinės nelygybės mažinimą, darbuotojų teisių gynimą, sieksime, kad Lietuvoje būtų daugiau socialinio teisingumo, kad viešosios paslaugos, visų pirma sveikatos priežiūros ir švietimo, būtų prieinamos visiems“, – linki naujoji Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Orinta Leiputė.

Pasak seniūno kadenciją lapkritį baigusio Gintauto Palucko, „prabėgę metai parodė, kad žmonės vertina mūsų nuoseklumą ir atkaklias pastangas neleisti valdantiesiems užmiršti daugumos gyventojų interesų.“

Kainų šokas

Socialdemokratų partijos frakcija Seime – 12 socialdemokratų – 2022-aisiais rėmė prie sienos Ingridos Šimonytės ministrus ir smerkė Vyriausybę dėl nenoro imtis veiksmų kainoms suvaldyti.

Dėl įtartinų Energetikos ministerijos veiksmų kreipėmės į Generalinę prokuratūrą. Dėl įtartinos „Ignitis grupės“ ir jos dukterinės bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) kainodaros uždavėme klausimų šioms valstybės valdomoms įmonėms, žarstančioms milijoninius pelnus.

Kreipėmės į Vyriausybę reikalaudami garantijos, kad gyventojams nesikeis fiksuoti elektros tarifai.

Kreipėmės į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK) reikalaudami ištirti D. Kreivio interesų mazgą ir sąsajas su „Igničiu“. Gera naujiena: VTEK ėmėsi tyrimo.

Kreipėmės į Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą (VERT) prašydama įvertinti, ar „Ignitis“ nepiktnaudžiauja dominuojančia padėtimi rinkoje. VERT pripažino, kad vartotojai turi teisę nesutikti su „Igničio“ sąlygomis.

Konkurencijos tarybai dėl antkainių nubaudus vaistines, paraginome ištirti ir prekybą maistu, juolab kad vieną iš nubaustų vaistinių tinklų valdo „Maxima“.

I. Šimonytė pagaliau pripažino, kad kainų augimo priežastis reikėtų patyrinėti.

„Atrodo, kad prekybininkus yra užvaldęs godumas, kuris Lietuvos žmones stumia į skurdą ir neviltį“, – įspėjo socialdemokratai.

Atkakliai siūlėme taikyti mokesčio lengvatą maisto produktams, bet valdantieji visus mūsų siūlymus metė į šiukšlių dėžę.

Išsikvietėme žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką: aiškinomės, kodėl Lietuva skiria tokią menką paramą maisto gamybai – mažiausią Europos Sąjungoje. Maisto kainos Lietuvoje augo labiausiai visoje ES.

Sveikatos krizė

Arūnui Dulkiui besigiriant laimėjimais, socialdemokratai smerkė Vyriausybę dėl drastiškai sumažintų sveikatos paslaugų, naikinamų ligonių ir mažinamo lovų skaičiaus. Visa tai lėmė rekordinį mirtingumo didėjimą.

Užregistravome pasiūlymą spręsti „susidariusią situaciją, kai dalis itin reikalingų vaistų taps nekompensuojami ir nebeprieinami Lietuvos gyventojams.“

Ministerijai sugalvojus žiauriai bausti gydytojus, kurie dėl nežinojimo išrašo vaistus, pašalintus iš kompensuojamų vaistų sąrašo, gydytojų bendruomenė maldavo „sustabdyti šią pragaro mašiną“ ir „gydytojų kankinimą“ – socialdemokratai užregistravo skubią pataisą.

Seime kelią skinasi socialdemokratų pasiūlymas dėl apmokamos laisvos dienos sveikatai išsitirti.

STOP nežmoniškoms reformoms!

Raginome stabdyti traukinių maršrutų naikinimą. Užregistravome pasiūlymą didinti finansavimą savivaldybių ugniagesiams.

Įspėjome dėl kritinės ir vis blogėjančios padėties teisėsaugos institucijose: dėl nesibaigiančių reformų, negerėjančios finansinės padėties pareigūnai masiškai traukiasi iš tarnybos.

Kritikavome negalios reformą: valdžia ketina steigti naują agentūrą, neįgaliuosius konsultuos „atvejo vadybininkai“ – ar visa tai netaps naujomis pinklėmis ir dar vienu smūgiu pažeidžiamiausiems visuomenės nariams?

Darbuotojų teisės

Seime kelią skynėsi socialdemokratų pasiūlymas, kad darbdaviai negalėtų stabdyti streiko – per teismus vilkinti streiko pradžios.

Siūlėme darbuotojams per metus suteikti 5 dienas apmokamų sveikatos gerinimo atostogų. Seimas linkęs pritarti socialdemokratų siūlymui dėl papildomų atostogų lojaliems darbuotojams.

Švietimo krizė

Seime teikėme rezoliuciją dėl mokyklų tinklo pertvarkos. Nevalstybinėms mokykloms numatomos palankesnės sąlygos nei valstybinėms. Vyriausybė „stūmė“ sprendimus didelės skubos tvarka.

Ministerijai sugriežtinus vertinimą, mažose mokyklose keliems vaikams neišlaikius patikrinimo gali tekti išformuoti klasę ir net uždaryti mokyklą! Socialdemokratų vertinimu, tai žiauru ir neteisinga. Tai, ką siūlo ministerija – žiaurus smūgis regionų politikai, nes būtent mažos regionų mokyklos labiausiai nukraujuos. Siūlome leisti dešimtokams pasitempti.

O „Lietuvos geležinkeliams“ pagrasinus, kad naikins nuolaidas mokytojams, skubiai įregistravome pasiūlymą lengvatą mokytojams įtvirtinti įstatyme.

Netikę ministrai

Frakcija kreipėsi į Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetą prašydama įvertinti vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės ir jos vadovaujamos ministerijos kompetenciją.

Frakcija atkakliai ragino energetikos ministrą D. Kreivį atsistatydinti, surengė jam nepasitikėjimo procedūrą Seime.

Šalies pažangai

Teikėme rezoliuciją, kuria Vyriausybė raginama tęsti žvyrkelių asfaltavimo ir kelių priežiūros, plėtros, rekonstrukcijų ir remonto programas.

Už žalią ateitį

Seimas priėmė socialdemokrato Lino Jonausko pasiūlymą įpareigoti savivaldybes per metus atsodinti neteisėtai išpjautus medžius. Kelią skinasi ir L. Jonausko pasiūlymas baudas už neteisėtai nupjautus medžius didinti keliasdešimt kartų.

Linui pavyko įtikinti Seimo narius ir dėl būtinybės apriboti statybas saugomose teritorijose: po pateikimo pritarta jo įregistruotoms pataisoms, kuriomis siūloma neleisti statyti ūkinių pastatų šalies saugomose ar Europos bendrijos svarbos buveinėse.

Susiję straipsniai

Close