Seimo narys Linas Jonauskas siūlo drausti Lietuvoje naudoti pavojingiausius, pirotechnikų naudojamus fejerverkus

Seimo narys Linas Jonauskas siūlo drausti Lietuvoje naudoti pavojingiausius, pirotechnikų naudojamus fejerverkus

Socialdemokratų frakcijos Seime narys Linas Jonauskas įregistravo Civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis siekia F2 kategorijos fejerverkus (vadinamąsias „bambioškes“) leisti parduoti asmenims nuo 18 metų, o F4 kategorijos fejerverkus, kuriuos šiandien leidžiama naudoti tik pirotechnikams masinių švenčių metu, – visai uždrausti naudoti Lietuvos teritorijoje.

Pasak L. Jonausko įstatymo pataisas paskatino neigiamas poveikis aplinkai, gyvūnams, žmonių fizinei ir psichinei sveikatai, o taip pat vis didėjantis visuomenės nepasitenkinimas masiniais renginiais, kuriuose į orą paleidžiamas didelis kiekis pirotechnikos.

„F4 grupės fejerverkai daro didžiausią neigiamą poveikį. Dėl gausiai šaudomų fejerverkų per šventinius ar kitus renginius miestų oro kokybės tyrimų stotys fiksuoja iki 10 kartų padidėjusias kietųjų dalelių, sieros dioksido, azoto oksidų, anglies monoksido koncentracijas. Taip pat nuo pirotechnikos gaminių keliamos oro ir aplinkos taršos bei triukšmo kenčia ne tik žmonės, bet ir naminiai gyvūnai bei gyvoji gamta. Daugelis Europos miestų atsisako šios kategorijos fejerverkų, tai svarsto ir Vilniaus savivaldybė. Manau, kad jau atėjo laikas Lietuvai atsisveikinti su tokiu žalingu masinių švenčių atributu“, – sako L. Jonauskas.

Visgi privačiam naudojimui skirti fejerverkai draudžiami nebus.

„F3 kategorijos fejerverkai, kuriuos žmonės perka savo asmeninėms šventėms ir toliau bus leidžiami naudoti. Visgi tikiuosi žmonių sąmoningumo ir susilaikymo nuo jų bereikalingo leidimo. Pabėgėlių registracijos centruose dirbantys pareigūnai pastebi, kad nuo karo į Lietuvą pabėgę vaikai labai jautriai reaguoja į šaudomus fejerverkus, sprogimus ir panašius, karą primenančius garsus“, – teigia L. Jonauskas.

Seimo narys L. Jonauskas dėl šios priežasties taip pat siūlo nebeleisti jaunesniems nei 18 metų asmenims įsigyti ir naudoti F2 kategorijos pirotechnikos priemones.

„Vadinamąsias „bambioškes“ Belgijoje, Vokietijoje, Danijoje, Airijoje, Prancūzijoje galima įsigyti tik nuo 18 metų. Tuo tarpu Lietuvoje jas gali įsigyti vaikai nuo 16 metų. Piktnaudžiavimas minėtomis civilinėmis pirotechnikos priemonėmis ypač juntamas žiemos švenčių laikotarpiu, kai vaikai jas sprogdina gatvėse, mokyklos teritorijoje. Amžiaus cenzas šios kategorijos pirotechnikai turi būti didinamas“, – sako L. Jonauskas.

Susiję straipsniai

Close