Seimo narės nusivylė I. Šimonytės Vyriausybės programa: smurto prieš moteris įveikti nenorima

Seimo narės nusivylė I. Šimonytės Vyriausybės programa: smurto prieš moteris įveikti nenorima

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Seimo frakcijos atstovės Vyriausybės programoje pasigenda dėmesio smurto prieš moteris įveikimui ir teigia, kad Ingrida Šimonytė neatsižvelgė į jai teiktus pasiūlymus.

Pasak Seimo narės Dovilės Šakalienės, nors kas trečia moteris Lietuvoje yra patyrusi smurtą, o smurto prieš moteris kaštai viršija pusę milijardo eurų per metus, Vyriausybės programoje apie šią problemą užsimenama tik vienu sakiniu.

Vyriausybės programoje smurtui prieš moteris skirtas vienas sakinys, skelbiantis, kad Vyriausybė inicijuos edukacines programas ir pagalbos įsidarbinant paslaugą, kuri padėtų smurtą patyrusioms moterims tapti ekonomiškai nepriklausomomis.

„Regis, kad smurto lyties pagrindu įveikimo laikas dar neatėjo. Vyriausybės programoje smurtui prieš moteris skirtas vienas sakinys, skelbiantis, kad Vyriausybė inicijuos edukacines programas ir pagalbos įsidarbinant paslaugą, kuri padėtų smurtą patyrusioms moterims tapti ekonomiškai nepriklausomomis", - sako D. Šakalienė.

Socialdemokratės teigimu, panašu, kad būsima I. Šimonytės Vyriausybė nesugeba įvertinti, koks Lietuvoje yra smurto prieš moteris mastas ir jo kaina valstybei.

„Smurtas šeimoje yra vienas dažniausių nusikaltimų, o 8 iš 10 smurto artimoje aplinkoje aukų yra moterys. EIGE tyrimai rodo, kad smurtas prieš moteris Lietuvai kasmet kainuoja 650 milijonų eurų. Deja, ir toliau gesiname gaisrus – nei smurto lyties pagrindu prevencijos politikos suformavimas, nei smurto prieš moteris epidemijos įveika nėra Vyriausybės prioritetų sąraše. Beje, smurtas lyties pagrindu net neminimas Vyriausybės programoje”, - vertina D. Šakalienė.

Seimo narė Orinta Leiputė primena, kad LSDP prieš kurį laiką kreipėsi į paskirtąją premjerę I. Šimonytę raštu ir pasiūlė konkrečias priemones, kaip kovoti su smurtu lyties pagrindu, kaip mažinti lyčių nelygybę.

Tarp pasiūlymų – Lietuvai ratifikuoti Europos Tarybos (Stambulo) konvenciją dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos, suderinti Baudžiamojo kodekso nuostatas su Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo nuostatomis, netaikyti Mediacijos įstatymo ir akistatų smurto artimoje aplinkoje atvejais ir kiti.

Nuvilia, kad Vyriausybės programoje apsiribojama bendrais pažadais siekti lygių galimybių ar kovoti su smurtu.

„Karantino metu išaugo smurto prieš moteris bei smurto artimoje aplinkoje lygis (padvigubėjo nužudymų skaičius), kasmet sužalojamos yra dešimtys tūkstančių moterų. Nuvilia, kad Vyriausybės programoje apsiribojama bendrais pažadais siekti lygių galimybių ar kovoti su smurtu, nors pasaulinė praktika liudija, kad smurto prieš moteris įveikimui būtinas būtent į smurtą lyties pagrindu nukreiptas specializuotas dėmesys bei kompleksinės priemonės“, - sako O Leiputė.

Parlamentarė priduria, kad į Seimo frakcijas dėl nepelnytai mažo dėmesio smurto problemai Vyriausybės programoje antradienį kreipėsi ir Lietuvos moterų teisių įtvirtinimo asociacija.

Pasak O. Leiputės, programą prašoma papildyti konkrečiomis priemonėmis, nes smurtas artimoje aplinkoje sudaro per 16 proc. visų nusikaltimų.

Galutinis balsavimas dėl I. Šimonytės Vyriausybės programos Seime numatytas penktadienį.

Susiję straipsniai

Close