Seimo komitetai pritarė siūlymui rengti rezoliuciją dėl uigūrų padėties Kinijoje

Seimo komitetai pritarė siūlymui rengti rezoliuciją dėl uigūrų padėties Kinijoje

Seimo Nacionalinio saugumo bei gynybos ir Užsienio reikalų komitetai pritarė parlamentarės Dovilės Šakalienės pasiūlymui parengti Seimo rezoliuciją, raginant imtis tarptautinio tyrimo dėl Kinijos vykdomų nusikaltimų žmogiškumui bei genocido Sindziango provincijoje prieš uigūrų etninę mažumą.

„Kalbų metas baigėsi. Būtinas ne tik tarptautinis teisinis tyrimas, tačiau ir esminiai koordinuoti Vakarų šalių veiksmai peržiūrint ekonominį bendradarbiavimą su Kinija – normalūs prekybiniai santykiai su genocidą vykdančia valstybe reiškia prekybą žmogiškumu ir milijonų žmonių kankinimų, vykstančių šiuo metu, pateisinimą“, - sakė D. Šakalienė.

Rezoliuciją parlamentarė, kuri yra ir Tarpparlamentinio Aljanso dėl Kinijos (IPAC) narė ir ko-pirmininkė nuo jo įsteigimo, inicijavo prieš dvi savaites, kuomet Jungtinės Karalystės nacionalinis transliuotojas BBC paskelbė naują tyrimą dėl masinių sistemingų uigūrų kankinimų Sindziango provincijoje.

„Nauji dokumentuoti tyrimai bei liudijimai tik patvirtina, kad tarptautinei bendruomenei nesiimant koordinuotų veiksmų ir apsiribojant tik pavieniais žodiniais pareiškimais, nusikaltimai žmogiškumui įgauna vis didesnį mastą ir sunkėja. Sukrečiantys masinio, itin žiauraus seksualinio prievartavimo liudijimai atitinka genocido straipsnio 2 dalį – seksualinė prievarta palieka sunkiausias psichines traumas. Taip, Lietuva mažytė, bet ir maža rakštis gali sukelti daug nepatogumo žmonių gyvenimus laužančiai Kinijos komunistų partijai“, - pabrėžia D. Šakalienė, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto bei Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos narė.

Primename, jog spaudimą Kinijos valdžiai išlaiko ir naujojo JAV prezidento Joe Bideno administracija, kurios valstybės sekretorius Antony Blinkenas pažadėjo reikalauti Kinijos atsakomybės dėl vykdomų pažeidimų. Tuo tarpu Kanados premjeras Justinas Trudeau teigė, jog jo vadovaujama vyriausybė svarsto Kinijos elgesį uigūrų atžvilgiu įvardinti kaip genocidą.

Iš maždaug 10 milijonų uigūrų mažumos, gyvenančios Kinijos pietinėje dalyje, daugiau nei milijonas yra kalinami „perauklėjimo“ stovyklose.

Close