Seime bus balsuojama, ar leisti įteisinti apmokamas 5 dienų sveikatos gerinimo atostogas

Seime bus balsuojama, ar leisti įteisinti apmokamas 5 dienų sveikatos gerinimo atostogas

Ketvirtadienį Seimas balsuos, ar pritarti Lietuvos socialdemokratų frakcijos Seime nario Lino Jonausko įregistruotoms Darbo kodekso pataisoms, kuriomis jis siūlo darbuotojams per metus suteikti 5 dienas apmokamų sveikatos gerinimo atostogų. Jei įstatymui po pateikimo bus pritarta, toliau jis bus svarstomas Seimo komitetuose.
Seimo narys Linas Jonauskas tikisi, kad suteiktos papildomos dienos paskatintų Lietuvos gyventojus labiau rūpintis savo sveikata.

„Sveikatos priežiūros rezultatai Lietuvoje yra vieni prasčiausių Europos Sąjungoje. 2017 m. tikėtina gyvenimo trukmė gimstant buvo 75,8 metų, t. y. daugiau nei penkeriais metais trumpesnė nei ES vidurkis, kuris siekia 80,9 metų. Pandemija taip pat prisidėjo prie blogėjančios Lietuvos gyventojų fizinės ir psichinės sveikatos. Sveikatos gerinimo atostogos galėtų paskatinti žmones labiau rūpintis savo sveikata. Sveikata – tai ne tik ligų nebuvimas, bet ir fizinė, dvasinė bei socialinė žmonių gerovė“, todėl ,,sveikatos gerinimą“ nereikėtų susiaurinti iki ,,gydymo“. Darbdavys neturėtų kontroliuoti, kaip jo darbuotojas išnaudos sveikatos gerinimo atostogas – ar tiesiog ramiam pabuvimui namuose, meditacijos stovykloje, sporto treniruotėse, ar taisydamasis dantis, tačiau tokios atostogos tikrai yra reikalingos ir paskatins gyventojus labiau rūpintis savo sveikata“, – sako L. Jonauskas.

Jei parlamentaro projektas bus priimtas, tokias sveikatos gerinimo atostogas galės turėti visi, darbovietėje nepertraukiamai dirbę bent 3 mėnesius.

Pasak L. Jonausko, panašias atostogas darbuotojams dažnai suteikia verslo sektorius.

„Verslo sektorius yra lankstesnis ir jis dažnai eksperimentuoja su tuo, kaip motyvuoti darbuotojus ir padaryti jų darbą daug efektyvesnį. Pailsėję, nepervargę, kūrybingi ir motyvuoti darbuotojai yra vertybė, todėl darbdavys rūpinasi jų emocine ir fizine gerove. Ir kai kuriose Lietuvoje veikiančiose verslo, IT įmonėse dažnai darbuotojai gali pasiimti apmokamas „dienas sau“. Tokios „dienos sau“ galėtų būti prieinamos visiems, kaip motyvacija rūpintis savo sveikata“, – teigia L. Jonauskas.

L. Jonauskas mano, kad lietuviai atostogauja per mažai, o dėl to gresia perdegimas, fiziniai negalavimai ir psichinės ligos.

„Profesinės sąjungos dažnai kalba, kad Lietuvos darbuotojai dirba per daug.
Anksčiau lietuviai turėjo 28 dienų atostogas, tačiau pakeitus Darbo kodeksą, liko įtvirtintos 20 darbo dienų atostogos. Tai – vienos trumpiausių atostogų Europos Sąjungoje, kurias dažnai lietuviai neišnaudoja tikram poilsiui. Jas naudoja dantų tvarkymui ar kitokiam sveikatinimui, todėl būtų logiška įteisinti atskiras – sveikatos gerinimo atostogas“, – sako L. Jonauskas.

Susiję straipsniai

Close